wtorek, 9 września 2014

Stacje kolejowe Polski - Stargard Szczeciński

Stacja kolejowa w Stargardzie Szczecińskim, sporym mieście Pomorza Zachodniego, to jedna z najważniejszych stacji kolejowych w tej części kraju. Ciągle utrzymuje się w kategorii A dworców kolejowych, z odprawą ponad 3 milionów pasażerów rocznie.

Stacja powstała w połowie XIX. wieku, podczas budowy kolejowego połączenia Berlina z Poznaniem, przebiegającego przez Szczecin. Pierwszy pociąg wjechał na stację 1 maja 1846 roku. Do dzisiejszych czasów powstały linie do Kostrzyna przez Pyrzyce, Piły, jednak niezmiennie najważniejszą stanowi linia 351 Szczecin - Poznań. Stacja obsługuje ruch pociągów wszystkich kategorii. Historycznie stacja nosiła nazwy" Stargard oraz Starogród nad Iną.

Dworzec składa się z trzech peronów zasadniczych i jednego dodatkowego, będącego obecnie wyłączonym z eksploatacji. Peron 1 (przy nim tor 9) położony jest bezpośrednio od strony budynku dworca i posiada jedną krawędź. Dwa pozostałe perony numer 2 i 3 posiadają po dwie krawędzie peronowe (perony wyspowe). Istnieje także peron 2a, który niegdyś obsługiwał kursy w stronę Piły i Pyrzyc, a obecnie jest nieużywany w ruchu liniowym.

Trakcja elektryczna uruchomiona została na początku roku 1978, ale tylko w ciągu linii kolejowej 351. Na dworcu czynne są kasy biletowe, hol jest zadbany, a przy peronie 2 (prawdopodobnie w "kieszeni" peronu 2a), pełniąc rolę pomnika techniki, stoi parowóz Pt47.

Widok peronów
Pt47 w peronach stargardzkiego dworca (Fot. Politykstargard, pl.wikipedia.org)


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane