wtorek, 30 września 2014

Stacje kolejowe Polski - Żurawica Rozrządowa

Stacja towarowa w Żurawicy powstała w drugiej połowie XIX. wieku. Nazwa Żurawica Rozrządowa odnosi się do przystanku osobowego, ponieważ całość stacji towarowej ciągnie się na długości kilku kilometrów, mając pod bokiem aż dwa przystanki osobowe.

Pociągi zatrzymują się w Żurawicy Rozrządowej od roku 1950. Znajdują się tam dwa perony, z czego jeden posiada dwie krawędzie (jedna nieużywana). Budynek stacyjny nie jest wykorzystywany. W zasadniczej części stacja składa się z ponad 50 torów. Większość z nich nie jest używana. Dla ruchu pasażerskiego w ciągu linii 91 Rzeszów - Przemyśl, dostępne są i wykorzystywane dwa tory. Na przystanku zatrzymują się tylko pociągi osobowe.

Z ciekawostek towarowych: znajduje się tutaj terminal przeładunkowy, służący przerzucaniu kontenerów z wagonów szerokich na normalne. Tutaj także rozpoczyna swój bieg szerokotorowa linia do stacji Hurko. Ze stacji wychodzą także dwie linie do stacji przeładunkowej w Małkowicach: normalnotorowa numer 119 oraz szerokotorowa o numerze 125.

W okolicy przystanku Żurawica Rozrządowa doszło o katastrofy kolejowej, która miała miejsce 10 września 2000 roku o godzinie 21.49. Nietrzeźwi pracownicy nastawni skierowali wówczas pociąg osobowy z Przemyśla do Rzeszowa na niewłaściwy tor, wprost pod nadjeżdżający skład towarowy. W wyniku zdarzenia zginęły dwie osoby, a siedem zostało rannych.

Na wzmiankę o drugim przystanku w Żurawicy zapraszam w czwartek!

Peron w kierunku Rzeszowa
Peron w kierunku Przemyśla
Nieczynny budynek stacji

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane