piątek, 26 września 2014

W gąszczu numerków, czyli z wizytą w Kielcach

Kielecka komunikacja miejska składa się z autobusów. Kursują one po mieście i nie tylko po wielu trasach, które często trudne są do zrozumienia. Mnogość numerów linii powoduje, że niewiele z nich utrzymuje sensowną częstotliwość.

Organizatorem komunikacji autobusowej jest Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach powołany w 2003 roku. W jego posiadaniu znajduje się 40 niskopodłogowych autobusów Solaris, zakupionych dzięki funduszom unijnym, które obsługują tzw. linie unijne. Pozostałe trasy i kursy obsługują autobusy będące własnością Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK Kielce). W sumie stan taborowy wynosi 216 sztuk, z czego 34 to pojazdy przegubowe.

W Kielcach są w sumie 64 zwykłe linie autobusowe (z czego 14 "unijnych"), jedna nocna, dwie bezpłatne w centrum miasta oraz cztery linie dodatkowe (sezonowe i specjalne) o oznaczeniach C, F, T i Z. Nie ma jednoznacznego podziału na linie podmiejskie i miejskie, jednak wiadomo na pewno, że linie z zakresu 100-114 oraz 0W i 0Z kursują tylko w obrębie miasta Kielce.

Po zakupie autobusów za unijną dotację pojawiła się konieczność utworzenia dla nich specjalnych linii. Tak pojawiły się "setki", które w części oferują całkiem nowe połączenia, jednak w większości stanowią modyfikacje wcześniejszej oferty i mają dokładnie takie same przystanki początkowe i końcowe, jak istniejące wcześniej linie autobusowe. Przykładem takiego kuriozum są linie 33 i 104. Pierwsza kursuje na trasie Bukówka - Os. Sieje, druga natomiast jedzie z Bukówki do Os. Dąbrowa, wybranymi kursami obsługując... Os. Sieje. Dogłębne studium potwierdziłoby jeszcze kilka podobnych przypadków, ale wybaczcie - nie mam cierpliwości się przez to przedzierać... Do linii kursujących często zalicza się m.in linia 34, 46 czy absolutny lider - linia 35 (takt 10 minut w dni powszednie). Pozostałe w większości kursują 1-2 razy w ciągu godziny.

Ciekawostką w Kielcach są autobusowe linie bezpłatne. Kursują one okrężnie w dwóch kierunkach, mając przystanek początkowo-końcowy pod Urzędem Miasta. Autobusy linii 0Z i 0W kursują codziennie między 9.00 a 20.00. Dużym plusem dla Kielc są automaty biletowe w pojazdach, Kielecka Karta Miejska oraz tablice informacyjne na przystankach (choć ciągle nie na wszystkich). Ponadto na ulicy Grunwaldzkiej w Kielcach powstają właśnie buspasy, ale o tym już innym razem.

W sobotę na Białogonie czasem trudno o autobus
Na pętli Os. Świętokrzyskie natomiast nawet w sobotę ruch
Pętla na Os. Ślichowice
Interesująca wiata przystankowa na Os. Ślichowice
Widok na największy i najbardziej przesiadkowy przystanek autobusowy - Żytnia

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane