piątek, 3 października 2014

PORADNIK PODRÓŻNEGO (część 1) - zakup biletu przez platformę e-IC

Zgodnie z zapowiedziami, dziś zapraszam na pierwsze spotkanie z Poradnikiem Podróżnika, w którym, specjalnie dla Was, będę umieszczał przydatne informacje o tym, jak podróżować po Polsce, jak kupować bilety i na jakie liczyć zniżki.

Dziś, na dobry początek, instruktaż wizualny dotyczący zakupu biletów na pociągi spółki PKP Intercity, z wykorzystaniem platformy e-IC.

KROK 1 - Wyszukaj połączenie

Zarówno na stronie PKP Intercity, jak i w wyszukiwarce rozkładów jazdy PKP istnieje możliwość przekierowania się do zakupu biletów. Na dobry początek wchodzimy więc na stronę intercity.pl i wyszukujemy połączenie za pomocą okna dialogowego na stronie głównej. Podajemy relację i datę przejazdu wraz z orientacyjną godziną.


KROK 2 - wybierz pożądane połączenie z listy

Po wpisaniu relacji i ustaleniu parametrów wyjazdu, z listy wybrać należy pociąg, który nas interesuje. Jest jedna wada - dostępne są tylko relacje bezpośrednie. Na przejazd łączony trzeba składać bilety z poszczególnych odcinków. Klikamy ikonę "Kup bilet" obok wybranego połączenia.


KROK 3 - Ustawienie parametrów przejazdu

Następnym krokiem jest ustawienie parametrów naszego biletu. Ustalamy więc, ile biletów na daną trasę kupujemy, wybierając ilości z list rozwijanych. Określamy ulgi, wybieramy opcjonalnie rodzaj wagonu i usytuowanie miejsca (opcja ta ostatnimi czasy nagminnie nie działa). Podajemy imię i nazwisko podróżnego, posługującego się biletem i gotowe!

WAŻNE:
Aby skorzystać z Weekendowej Biletomanii (dostępna w okresie: sobota 00:00 do niedziela 23:59), należy wybrać 0 biletów normalnych i 1 ulgowy, a następnie z listy rozwijanej wybrać opcję Weekendowa Biletomania. Rabaty w ofertach Wcześniej oraz Bilet Relacyjny naliczane są przez system automatycznie!


KROK 4 - logowanie lub rejestracja do systemu e-IC

Teraz czas na logowanie do systemu. Jeżeli nie mamy konta, należy wybrać opcję zarejestruj się jako osoba indywidualna. Polecam ten sposób współpracy z systemem, gdyż udostępnia nam on wiele możliwości. Istnieje możliwość zakupu biletu bez rejestracji, z ograniczonymi funkcjonalnościami. Rejestrację przeprowadzamy zgodnie ze wskazówkami systemu.


KROK 5 - Sprawdzenie parametrów biletu i płatność

Kiedy już zalogowaliśmy się, zarejestrowaliśmy nasze konto w systemie, dostajemy ekran z parametrami naszego biletu. Widać na nim klasę, wagon, miejsce, a także numer pociągu i relację, w której podróżujemy. Pod tabelą znajdują się opcje zapłaty.

Płatności można dokonać przelewem z konta (przelewy24), kartą kredytową (obsługuje eCard), oraz odłożyć ją na później. Płatność przeprowadzana jest zgodnie z instrukcjami operatora i wybranego przez nas banku.
KROK 6 - Wydruk biletu

Po dokonanej płatności przenosimy się do listy wybranych biletów. Tam istnieje możliwość bezpośredniego zamówienia faktury VAT, wydruku biletu oraz jego anulowania przez rozpoczęciem się terminu ważności (czyli przed dniem wyjazdu). Bilety przychodzą ponadto mailem na adres, podany w trakcie rejestracji w serwisie e-IC.


Wszystkim życzę udanych podróży!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane