wtorek, 7 października 2014

Stacje kolejowe Polski - Stalowa Wola Rozwadów

Rozwadów jest największą stacją kolejową w Stalowej Woli. Jednocześnie stanowi węzeł kolejowy, skąd rozjeżdżają się pociągi do Przeworska, Lublina i Rzeszowa. Stacja uruchomiona została pod koniec października 1887 roku.

Obecnie raczej straszy niż stanowi wizytówkę miasta i dzielnicy. Opustoszały budynek dworca popada w ruinę, a kasy biletowe nieczynne są od ponad dwóch lat. Część osobowa stacji składa się z trzech peronów. Wszystkim towarzyszą po dwa tory, przy czym tor 1a, prowadzący od strony Przeworska, kończy się kozłem oporowym. Stacja jest zelektryfikowana (elektryfikacja odcinka z Przeworska do Rozwadowa nastąpiła w roku 1988). Dworzec w Rozwadowie zmienił nazwę na Stalowa Wola Rozwadów dopiero w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy to Rozwadów stał się częścią Stalowej Woli właśnie.

Z dwóch lokomotywowni żadna nie działa, a dawna parowozownia została nawet rozebrana. Około kilometra na północ od stacji osobowej znajduje się Stalowa Wola Rozwadów Towarowa. W jej skład wchodzi łącznica między liniami 68 i 74, pozwalająca ominąć rozwadowską stację pociągom w relacji Ocice - Lublin. Korzystają z niej pociągi PKP Intercity.

Widok w kierunku Przeworska

Widok w kierunku Ocic


Na stacji wciąż sporo archaizmów

Ale jest i parowóz!

Niszczejący budynek stacyjny od frontu

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane