niedziela, 12 października 2014

Tramwaje w Polsce - GOP, linia 25

W dzisiejszym wydaniu cyklu "Tramwaje w Polsce" - kolejna dawka historii. Do historii przeszła bowiem przed kilku laty tytułowa linia 25 do Wojkowic.

Pierwszy fragment jednotorowej linii do Żychcic otwarto 22 stycznia 1951 roku. Wówczas linia kończyła bieg przy browarze w Grodźcu. W cztery lata później, w roku 1955 tramwaje osiągnęły KWK Grodziec, a rok 1957 przyniósł dokończenie trasy i przedłużenie odcinka aż do Żychcic. Początkowo na końcówce w Wojkowicach zorganizowana była mijanka. Na początku lat 80. ubiegłego wieku, dzięki rozebraniu starego wiaduktu kolejowego, możliwe stało się wybudowanie pętli, co też uczyniono. W Będzinie pętla początkowa kilkakrotnie zmieniała lokalizację. Do roku 1958 był to Plac 3 Maja, później Będzin Zawale. w okresie 1964-1978 25-tka kończyła przy dworcu kolejowym, a potem przez moment na nowej pętli Czeladzka, ściślej mówiąc - na będzińskiej "Nerce". Od roku 1978 skierowana została do pętli KWK Paryż w Dąbrowie Górniczej (obecnie Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy), gdzie pozostała do końca swoich dni.

Linia została zlikwidowana z dniem 31 marca 2006 roku. Bezpowrotnie dokonano rozbiórki większości elementów tej trasy. Do końca kursowała w takcie półgodzinnym, który uzyskała przy okazji zmiany ustroju politycznego.


Fot. hermit (www.skyscrapercity.com)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane