poniedziałek, 24 listopada 2014

Czy wiesz, że...? - zegary atomowe w warszawskim metrze

Stacja metra, podobnie jak każdy duży dworzec kolejowy, wyposażony jest w rozległy system informacji pasażerskiej, służący m.in. do podawania godziny. Warszawskie metro wyświetla godzinę na zegarach peronowych, kasownikach w bramkach, reklamach, ekranach informacyjnych, a także na tablicach Systemu Informacji Pasażerskiej i wyświetlaczach wewnątrz pociągów. Każdy jednak zapewne zwrócił uwagę, że przy wejściach na peron oraz na jego końcach znajdują się małe, niepozorne wyświetlacze diodowe, doskonale widoczne z daleka, podające godzinę i takt przejazdu kolejnych składów co do sekundy. Dlaczego?

Zegary te można określić skrótowo: zegary atomowe. Jest to termin na wyrost, ponieważ są to po prostu wyświetlacze synchronizowane z zegarem atomowym automatycznie, poprzez system kontroli i dostępu (ZSKiD). Dlaczego ten czas jest najważniejszy w metrze? Ponieważ jest to najdokładniejszy pomiar czasu. Dokładność pomiaru wynosi tysięczną sekundy (są dokładniejsze!). Zegar atomowy to najczęściej maser cezowy, w którym pomiar czasu opiera się o zliczanie okresu atomowego wzorca częstotliwości. W Polsce wzorcem tym jest etalon cezowy o częstotliwości 9,1926317716 GHz. Zegary takie bazują na pomiarze przejść między poziomami nadsubtelnymi stanu podstawowego, najczęściej w atomach cezu-133.

W Polsce jest kilkanaście cezowych zegarów atomowych, znajdujących się w posiadaniu firm i organizacji. W zastosowaniach indywidualnych zegary takie nie mają racji bytu, przede wszystkim ze względu na cenę. Dokładność takich zegarów pozwala jednak stwierdzić, że zegary w warszawskim metrze praktycznie nigdy się nie późnią.

Jeżeli chcesz ustawić swój zegarek w metrze, wybierz wyświetlacze, jak na poniższym zdjęciu!

Zestaw zegarów na stacji Służew

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane