sobota, 1 listopada 2014

KRAKÓW: Dwa wykolejenia tramwajów

Krakowska komunikacja tramwajowa nie ma dzisiaj szczęścia. Zdarzenia, do których doszło dzisiaj w Nowej Hucie i Śródmieściu z pewnością nie wprowadzają także galopujących od cmentarza do cmentarza Krakowian, w szampański nastrój.

Do pierwszego zdarzenia doszło w okolicach godziny 11:00 na Rondzie Kocmyrzowskim. Z szyn wypadł tramwaj linii 87, kierujący się w stronę Cmentarza Grębałowskiego i Wzgórz. Przerwa w ruchu trwała blisko godzinę, a pełna przejezdność w tym rejonie powróciła dopiero po godzinie 14.

Sprawcą zamieszania w centrum Krakowa był tramwaj linii 1, jadący z Nowej Huty do Salwatora. Podczas zjazdu ze skrzyżowania pod Pocztą Główną, w ulicę Świętej Gertrudy, trzeci z wagonów składu wypadł z szyn i zatrzymał się na pasie dla ruchu kołowego. Z dużym prawdopodobieństwem należy stwierdzić, że przyczyną tego zdarzenia, jak i wcześniejszego zajścia w centrum Nowej Huty, była nadmierna prędkość, z jaką motorniczowie chcieli pokonać skrzyżowanie.

Torowiska tramwajowe w Krakowie, a szczególnie skrzyżowania i rozjazdy. W taki dzień jak dziś szczególne znaczenie odgrywa ponadto parametr czasu. Duże częstotliwości kursowania tramwajów, ściśle zaplanowane odjazdy i tłok na ulicach, wywołujący korki, sprzyja pokusie nadgonienia opóźnień kosztem przekraczania prędkości. Niestety, czasem kończy się to właśnie takimi zdarzeniami, które w dniu Wszystkich Świętych podwójnie komplikują, wystarczająco już trudną, sytuację w mieście.

Może by tak zwolnić?

Fot. Adam Frączek / LoveKraków.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane