niedziela, 30 listopada 2014

KRAKÓW: testy autobusu Solaris Urbino 18 Hybrid


Od minionego wtorku (25 listopada) na ulicach Krakowa trwają testy autobusu Solaris Urbino 18 Hybrid z napędem hybrydowym. Pojazd będzie woził pasażerów linii 179 do 7 grudnia.

Autobus jest wyposażony w dwa rodzaje silników: spalinowy i elektryczny. W trybie hybrydowym jest zasilany zarówno przez silnik elektryczny jak i spalinowy. Ma także możliwość automatycznego przejścia do zasilania wyłącznie elektrycznego, pobierając energię z baterii i kondensatorów umieszczonych na dachu. Autobus jest niezwykle przyjazny dla środowiska nie tylko dzięki silnikowi elektrycznemu, ale także poprzez wyśrubowane parametry silnika spalinowego, który spełnia bardzo surowe normy emisji spalin EEV.

Ładowanie baterii i kondensatorów odbywać się może nie tylko przez pracę silnika spalinowego, ale także poprzez rekuperację energii powstającej głównie podczas hamowania, jak i zewnętrzne ładowanie przez wtyczkę. Dzięki napędowi elektrycznemu pojazd jest bardzo cichy. Nie posiada skrzyni biegów a silnik trakcyjny i oś funkcjonują na takich samych zasadach jak w trolejbusach, co zapewnia niezwykle płynną jazdę. Autobus jest w pełni klimatyzowany, a ponadto posiada system wykrywania i gaszenia pożaru w komorze silnika.

Fot. Lukas 3z (it.wikipedia.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane