środa, 5 listopada 2014

"Nocna Szyna" Odcinek 69: linia tramwajowa 1 w Pilźnie (Czechy)

Pilzno jest czwartym co do wielkości miastem Czech, które dodatkowo posiada sprawną komunikację tramwajową. Dziś są to trzy linie tramwajowe, ale do roku 2000 kursowały jeszcze dwie, o numerach 3 i 5, zlikwidowane z powodu niskiej frekwencji. Pilzno może się dodatkowo pochwalić tym, że jako jedyne miasto w całych Czechach posiada tramwaje na Rynku (dziś nosi on nazwę Náměstí Republiky).

Linia 1 łączy pętlę w dzielnicy Slovany z dużym osiedlem mieszkaniowym Bolevec. Pętla na Slovanach otwarta została w roku 1937 roku. Budowa trasy na północ, do pętli Bolevec, rozpoczęła się dopiero w latach 80. XX wieku, i mimo jej ukończenia w roku 1986 została w całości oddana do użytku w roku 1990. Od tego czasu trasa linii 1 nie zmienia się. Tramwaje kursują co kilka minut na trasie o długości 8250 metrów, zatrzymując się po drodze na osiemnastu przystankach. Pętla Slovany połączona jest z pętlą "dwójki" - Světovar, poprzez zajezdnię tramwajową zlokalizowaną pomiędzy tymi dwiema pętlami. Czas przejazdu linią numer 1 wynosi ok. 22 minuty. 

Obecnie, z powodu remontów, linia 1 jest skrócona do relacji Slovany - Preszowska. Bolevec obsługuje linia zastępcza 1/2. 

Poniżej załączam film, autorstwa javdeluxe, właściciela bloga Kijfilm:

LINIA 1: SLOVANY - BOLEVEC

Skład Tatr na linii 1 (źródło: plzen.cz)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane