środa, 26 listopada 2014

"Nocna Szyna" odcinnek 72: Tramwaje w Zagrzebiu, linia 1

Przenosimy się z naszą Nocną Szyną do Chorwacji, a dokładnie do Zagrzebia. Miasto to, bardzo piękne i urokliwe, posiada rozległy i dobrze zorganizowany system komunikacji tramwajowej. Pierwsza linia tramwajowa, uruchomiona jako konna, kursować zaczęła w roku 1891. Elektryfikacja zagrzebskich tramwajów nastąpiła w roku 1910. Od tego czasu system rozwija się i nie ma żadnych zamknięć tras! (poza fragmentem, na którym wydarzył się bardzo poważny wypadek, ale do tego wrócimy).

Cała sieć tramwajowa w Zagrzebiu liczy 116 kilometrów. Konne tramwaje początkowo jeździły po torach o rozstawie 760 mm. W momencie elektryfikacji przekuto torowiska na 1000 mm, i po takiej szerokości toru poruszają się tramwaje w Zagrzebiu do dziś.

Linia 1, do której dziś zapraszam, wiedzie z Dworca Zachodniego przez Plac Jelačića do pętli w dzielnicy Borongaj. Nie zawsze jednak tak było. Do roku 1946 linia łączyła pętle Črnomerec i Maksimir, w 1958 wylądowała na krańcu Borongaj, ale dopiero od 1993 połączyła tę dzielnicę z Dworcem Zachodnim. Do dziś pozostaje na tej trasie, na której obsługuje 13 przystanków.Fot.: Suradnik13 (pl.wikipedia.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane