piątek, 21 listopada 2014

PORADNIK PODRÓŻNEGO (część 6) - oferty międzynarodowe od Przewozów Regionalnych - podróże do Czech

Oferty międzynarodowe, które wdraża spółka Przewozy Regionalne, dotyczy przede wszystkim połączeń przygranicznych z naszymi sąsiadami, ale jest kilka wyjątków od tej reguły. Z pewnością podróżowanie do Czech bądź Niemiec na pokładzie pociągów PR (lub przewoźników współpracujących z polską spółką) jest tańsze, niż w przypadku PKP Intercity.

Dziś przedstawię tylko oferty dotyczące podróżowania do Czech i na terenie Czeskiej Republiki, jako że jest ich najwięcej.

Komunikacja przygraniczna Międzylesie - Lichkov

W komunikacji przygranicznej w pociągach Przewozów Regionalnych (PR) i České dráhy (ČD) przy przejazdach jednorazowych między stacjami Międzylesie i Lichkov obowiązują bilety jednorazowe z ceną zryczałtowaną - 8 zł (przy zakupie u drużyny konduktorskiej i w kasach ČD - 2 EUR, opłata jest pobierana w CZK). Za przejazd dziecka lub przewóz psa na tych odcinkach zapłacimy 4 zł (1 EUR).

Bilety z cenami zryczałtowanymi są dostępne wyłącznie w pociągu i sprzedawane na wyjazd w dniu ich zakupu. Nie prowadzi się przedsprzedaży tych biletów oraz nie dokonuje ich wymiany ani zwrotów. Turystów podróżujących z rowerami ucieszy zapewne informacja, bilety na przewóz roweru wydane odpowiednio w komunikacji krajowej przez Przewozy Regionalne oraz Koleje Czeskie (ČD), uprawniają do przewozu roweru do pierwszej stacji na odcinku kolei sąsiedzkiej. W ramach oferty każdy podróżny może przewieźć tylko jeden rower.

Ponadto w pociągach, uruchamianych przez PR i w pociągach osobowych ČD honorowane są następujące bilety komunikacji krajowej:
 • Bilet turystyczny, mini bilet turystyczny, REGIOkarnet i miniREGIOkarnet, uprawniające do przejazdów na odcinku: Lichkov Gr. - Lichkov;
 • Bilety ČD "Skupinová víkendová jízdenka" (dawniej "SONE +") i "Celodenní jízdenka" (dawniej "ČD Net"), uprawniające do przejazdów na odcinku: Lichkov Gr. - Międzylesie.
 

Komunikacja przygraniczna Jakuszyce - Harrachov

Bilety krajowe wydane wg TPR do punktu granicznego w kasach biletowych i z terminali mobilnych w pociągach są ważne do pierwszej stacji za granicą, tj:
 • bilety wydane do punktu granicznego Jakuszyce Gr. uprawniają do przejazdu do stacji Harrachov po stronie czeskiej;
 • bilety wydane do punktu granicznego Harrachov Gr. uprawniają do przejazdu do przystanku Szklarska Poręba Jakuszyce po stronie polskiej.
W pociągu drużyny konduktorskie GW Train Regio a.s., obsługujące to połączenie, na odcinek polski wystawiają wyłącznie bilety wg opłat normalnych TPR (bilety z ulgami handlowymi i wg ofert taryfowych i specjalnych nie są wystawiane) i pobierają opłaty w PLN (możliwa jest również opłata w CZK):
 • na przejazd do Czech: w relacjach zgodnych z drogą przebiegu pociągu, najdalej od Szklarskiej Poręby Górnej do punktu granicznego,
 • na przejazd z Czech: od stacji granicznej nie dalej niż do stacji Szklarska Poręba Górna.
Ponadto w ww. pociągach przy przejazdach przez granicę państwa w relacji Szklarska Poręba Jakuszyce - Harrachov honorowane są Bilet turystyczny, mini bilet turystyczny, REGIOkarnet i miniREGIOkarnet (tylko w kierunku z Polski do Czech).

Bilet turystyczny + Czechy

Bilet turystyczny + Czechy to oferta umożliwiająca podróżowanie: po Polsce:
 • pociągami REGIO, interREGIO i REGIOekspres uruchamianymi przez Przewozy Regionalne,
 • pociągami osobowymi uruchamianymi przez Koleje Dolnośląskie i Arriva RP.
po wybranych trasach naszego południowego sąsiada:
 • pociągami ČD i GW Train Regio a.s.
Oferta jest stosowana zawsze od piątku od godziny 18:00 do poniedziałku do godziny 6:00.

Podróżni, którzy w Polsce zamierzają korzystać wyłącznie z przejazdów pociągami REGIO mogą zakupić tańszą wersję biletu (55 zł), natomiast gdy będą podróżowali także pociągami interREGIO i REGIOekspres, wówczas za bilet zapłacą 89 zł. Nie dokonuje się zwrotu ani wymiany Biletu turystycznego + Czechy po rozpoczęciu terminu jego ważności.

Do Biletu turystycznego + Czechy można kupić bilet na przewóz roweru za zryczałtowaną cenę 10 zł. Bilet będzie ważny na wielokrotny przewóz roweru w takim samym terminie jaki będzie wskazany na Bilecie turystycznym + Czechy.

Czechy+

Oferta Czechy+ jest skierowana do podróżnych, którzy posiadają ważny bilet na przejazd pociągiem PR do/od stacji granicznej na kolejowym przejściu granicznym z Republiką Czeską i zamierzają korzystać z przejazdów pociągami w Czechach. Za jedyne 19 PLN do następujących biletów na przejazd:
 • biletu jednorazowego - wydanego w określonej relacji do wybranej stacji granicznej, odpowiednio: Międzylesie i Szklarska Poręba Jakuszyce,
 • biletu sieciowego imiennego PR (tygodniowego, miesięcznego, półrocznego i rocznego),
 • biletu REGIOkarnet (bilet sieciowy imienny, ważny w ciągu wybranych przez podróżnego 3 dni),
podróżny może nabyć bilet Czechy +. Bilet jest ważny w dniu zakupu. Podróż na podstawie biletu należy ukończyć do godz. 24.00 w danym dniu ważności. Biletu nie można zwrócić ani dokonać jego wymiany.
Bilet Czechy + łącznie z biletem do niego wydanym jest ważny w kl. 2 na przejazdy pociągami PR od/do stacji granicznej na kolejowym przejściu granicznym z Republiką Czeską do punktu granicznego a także w pociągach uruchamianych w Czechach na wybranych trasach przez ČD oraz GW Train Regio a.s.

Poniżej zamieszczam schemat tras, na których można korzystać z powyższych ofert:


EURO-NYSA

Prawdziwą gratką są jednodniowe bilety EURO-NYSA, pozwalają bowiem za przystępną cenę przemieszczać się w regionie przygranicznym Polski, Niemiec i Czech.
W Polsce oferta obowiązuje:
 • w 2 klasie pociągów uruchamianych przez Przewozy Regionalne i Koleje Dolnośląskie. na odcinkach: Bolesławiec – Węgliniec – Zgorzelec – granica państwa oraz Węgliniec – Lubań Śląski – Jelenia Góra – Szklarska Poręba Jakuszyce – granica państwa,
 • w autobusach interREGIO Bus na odcinku Jelenia Góra – Karpacz Górny,
 • na wybranych liniach w autobusach PKS Bolesławiec, PKS Jelenia Góra, PKS Lubań, PKS Zgorzelec,
 • w pojazdach komunikacji miejskiej w Bolesławcu i Jeleniej Górze.
Na terenie Republiki Czeskiej bilety są ważne na terenie krajów usteckiego (Ústecký kraj), libereckiego (Liberecký kraj), środkowoczeskiego (Středočeský kraj) i hradeckiego (Královéhradecký kraj) na wybranych liniach kolejowych (obsługiwanych przez Koleje Czeskie ČD oraz GW Train Regio a.s.) oraz na wybranych regionalnych liniach autobusowych ČSAD. Ponadto bilety EURO-NYSA honorowane są w pojazdach komunikacji miejskiej w miastach Česká Lípa, Jablonec nad Nisou i Liberec (tramwaje i autobusy).

Bilety EURO-NYSA można kupić maksymalnie z dwudniowym wyprzedzeniem. Mają one jednodniowy termin ważności, który kończy się o godzinie 4.00 następnego dnia. Kosztują 25 zł (lub 75 zł w wersji dla małych grup do 5 osób pod nazwą EURO-NYSA MINI GRUPA).

Do biletu EURO-NYSA można dokupić za 10 zł bilet na przewóz roweru, który uprawnia do wielokrotnego przewozu roweru w takim samym terminie ważności, co bilet EURO-NYSA.
Bilety sprzedają kasy biletowe oraz obsługa pociągów uruchamianych przez spółki "Przewozy Regionalne" i "Koleje Dolnośląskie". Bilety te są ważne do godziny 4.00 następnego dnia (w Kraju Libereckim do godziny 24.00 w dniu ważności).

Bilety wydane przez polskich przewoźników są wzajemnie honorowane (tj. np. bilety wydane przez przewoźników autobusowych są honorowane w pociągach). W ofercie nie dopuszcza się jednak: zmiany umowy przewozu, wymiany biletu, zwrotu należności za bilet niewykorzystany lub częściowo niewykorzystany oraz przejścia do 1 klasy.

Szczegółowe plany i schematy sieci, gdzie obowiązuje taryfa EURO-NYSA, znaleźć można na stronie ZVON.

Życzę udanych podróży. Za tydzień dalsze oferty międzynarodowe PR!

1 komentarz :

 1. Mimo wszystko skomplikowane, bo trzeba znać strukturę terytorialna Czech. Polacy znają Pragę, Pilzno może Czeskie Budziejowice i Dobrego Wojaka Szwejka, ale kto w Kielcach słyszał o liberackim kraju? I do tego, jak zapytać Czecha, gdy ten nie zna polskiego?

  Najlepiej pojechać do Cieszyna, a dalej rowerem do Czech...

  OdpowiedzUsuń

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane