poniedziałek, 29 grudnia 2014

Czy wiesz, że...? - najmniejsze rosyjskie miasto tramwajoweHistoria tramwajów w Wołczańsku sięga 31 grudnia 1951 roku, kiedy to po sieci zaczęły kursować elektryczne wagony. W owym czasie miejscowość ta nie miała praw miejskich (uzyskane dopiero w roku 1956). System składa się z jednej linii o tradycyjnym rosyjskim rozstawie toru 1524 mm, długości 7,6 km. Linia ta jest zagrożona likwidacją. 

W latach 1953–1965 działała również linia tramwajowa do Karpińska. Ciekawostką jest eksploatowanie tramwajów z lirowym odbierakiem prądu, co jest rzadkością na świecie. Do roku 1994 działało przedłużenie sieci do pętli przy Kopalni Odkrywkowej (Razrez 5). Tramwaje kursują co godzinę między 7:00 a 23:00. Od maja 2010 roku ruch tramwajowy jest wstrzymany między 10 a 16 ze względu na nikłe potoki pasażerskie.

Na stanie tamtejszego przedsiębiorstwa tramwajowego znajduje się aż 5 wozów – wszystkie pochodzą z zakładów tramwajowych w Ust’-Katawiu. Ciekawostką jest, że miejscowe przekazy sugerują, jakoby Wołczańsk został wyróżniony w Księdze Rekordów Guinnessa jako najmniejsze miasto z własnym systemem tramwajowym na świecie. Bezsprzecznie jednak Wołczańsk to najmniejsze tramwajowe miasto w Rosji.

fot. Dэя-Бøяg (en.wikipedia.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane