poniedziałek, 1 grudnia 2014

Czy wiesz, że...? - najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce

Komunikacyjnych "naj" można wyliczyć w naszym kraju bardzo wiele. W najbliższym czasie spróbuję przyjrzeć się temu, co najwyżej, najniżej, temu co najmniejsze i największe. Bo najdłuższe i najkrótsze już było (ale i tak nie w każdej kategorii). Dziś pora na najwyżej położoną stację kolejową w granicach naszego kraju.

Szklarska Poręba Jakuszyce to bezsprzeczny lider tej kategorii. Niewielka stacja, składająca się obecnie z jednego peronu, jest klasyczną mijanką torową. Przystanek ten znajduje się w ciągu linii kolejowej numer 311 z Jeleniej Góry do czeskiego Harrachova i leży na wysokości aż 886 metrów n.p.m.! Lokalizacja ta daje jej absolutne zwycięstwo w tej kategorii.

Stację otwarto, wraz z linią kolejową, w roku 1902. Elektryfikacja linii nastąpiła w roku 1923, a po zakończeniu II wojny światowej i włączeniu regionu do Polski, trakcję zwinięto i wywieziono do stolicy, by uzupełniać nią braki w Warszawskim Węźle Kolejowym. Historycznie linia nosiła nazwy: Karlsthal, Jakobsthal, Jakuszec, a do 2010 roku po prostu Jakuszyce. Po remoncie linii i samego przystanku zmieniono ówczesną nazwę na Szklarska Poręba Jakuszyce.

szklarskaporeba.naszemiasto.pl

2 komentarze :

  1. W przysietnicy (na podkarpaciu) jest chyba jedyna stacja kolejowa bez torów, najpierw zrobili stację potem zdecydowali że torów nie będzie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za cynk! To świetny temat, o którym dotąd nie słyszałem :)

      Usuń

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane