poniedziałek, 22 grudnia 2014

Czy wiesz, że...? - Warszawa Wschodnia - dworzec, który nigdy nie zasypia

W dobie przedświątecznych podróży zaserwuję Wam ciekawostkę odnośnie rozmiaru ruchu kolejowego w stolicy, co można sobie już we własnym zakresie przyrównać do stanu polskiej kolei w pozostałych regionach.

Warszawa posiada kilka dużych i ważnych dworców, jednak najważniejszym pozostaje Warszawa Wschodnia. Ten dworzec, choć nie sprawia wrażenia dużego, posiada aż 7 peronów, obsługujących najrozmaitsze krajowe i zagraniczne relacje. Z peronów stacje korzystają pociągi SKM, Kolei Mazowieckich, Przewozów Regionalnych, a także wszystkie możliwe kategorie pociągów PKP Intercity.

Warszawa Wschodnia do bez wątpienia najbardziej oblegany kolejowo dworzec nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce, o czym świadczy choćby ponad 140 pociągów dziennie, kursujących stamtąd do Warszawy Centralnej. Rozkład jazdy na linii podmiejskiej zajmuje półtorej strony, a częstotliwość odjazdów pociągów dochodzi do 3 minut. Najmniejszy odstęp między kolejnymi pociągami pospiesznymi spółki PKP Intercity wynosi 4 minuty. Z Dworca Wschodniego w ciągu godziny odjeżdża dużo więcej pociągów, niż z większości polskich stacji w ciągu całej doby.

Stacja ta stanowi ciekawostkę dla pasjonatów kolejnictwa z całego świata. Jest to bowiem miejsce, gdzie spotkać można niemal wszystkie typy elektrycznego taboru eksploatowanego na polskiej kolei, niekoniecznie planując namierzenie konkretnego egzemplarza. Mimo ilości połączeń, dworzec ten zaliczany jest do kategorii C, gdzie odprawa pasażerów nie przekracza 1 miliona rocznie.

Warszawa Wschodnia od strony ul. KijowskiejBrak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane