piątek, 19 grudnia 2014

PORADNIK PODRÓŻNEGO (część 8): międzynarodowe oferty Przewozów Regionalnych - Niemcy, część 1

Po dłuższej przerwie, spowodowanej zbliżającą się zmianą rocznego rozkładu jazdy na polskiej kolei,  wracam do "Poradnika (...)". Dziś krótki wyciąg z ofert międzynarodowych przy podróżach do Niemiec, jakie dostępne w pociągach spółki Przewozy Regionalne. W pierwszej części przedstawię polskie oferty, w drugiej zaś typowo niemieckie, które przydadzą się raczej już u Naszych sąsiadów. Dobrze się nawet złożyło, że ten aspekt podróży międzynarodowych przesunął się w czasie, ponieważ w niektórych ofertach zaszły od 14 grudnia pewne zmiany. Poniższe informacje są w całości aktualne, a więcej szczegółów na stronie Przewozów Regionalnych.

Bilet graniczny Polska - Niemcy
 
Oferta specjalna Bilet graniczny Polska – Niemcy obowiązuje w pociągach uruchamianych przez Przewozy Regionalne sp. z o.o. i DB Regio AG (RE, RB) w wagonach 2 klasy z miejscami do siedzenia, na przejazd pomiędzy stacjami granicznymi:
 • Szczecin Główny - Grambow,
 • Słubice - Frankfurt(Oder),
 • Zasieki - Forst(Lausitz)
W relacji Szczecin Główny – Tantow oferta nie obowiązuje, podróżni jadący w tej relacji mogą nadal korzystać z taryfy „stykowej” do taryfy VBB.
Opłata za przejazd jednej osoby jest zryczałtowana i wynosi 10,00 zł - niezależnie od odległości. Dzieci do ukończenia 6 lat w towarzystwie osoby dorosłej podróżują bezpłatnie. Bilet uprawnia do jednorazowego przejazdu w jednej z powyższych relacji. Od powyższej opłaty nie stosuje się żadnych ulg, a bilety nie podlegają wymianie ani zwrotowi.

Regio Specjal Niemcy 
 
Oferta przeznaczona dla osób podróżujących do niemieckich miejscowości, położonych w strefie przygranicznej.
Obowiązuje w wybranych relacjach pomiędzy stacjami w Polsce (woj. dolnośląskie, lubuskie, zachodniopomorskie) i w Niemczech. Bilety, wydane wg oferty ważne są na przejazd w pociągach uruchamianych przez:
 • ”Przewozy Regionalne” sp. z o.o. 
 • DB Regio, tj. InterRegioExpress (IRE), RegionalExpress (RE), RegionalBahn (RB) oraz S-Bahn (S).
Bilety wydaje się wyłącznie na przejazd „tam i z powrotem” w klasie 2, są one ważne 4 dni.
Dzieci w wieku do lat 6 podróżują bezpłatnie, a do 15-go roku życia płacą tylko połowę opłaty pobieranej za przejazd osoby dorosłej.
 
Bilety w ofercie Regio Specjal Niemcy można zakupić:
 • w kasach Spółki "Przewozy Regionalne" - wyłącznie na dworcach kolejowych: Gorzów Wielkopolski, Kostrzyn, Rzepin, Wrocław Główny (okienka 7, 8 i 9), Zielona Góra oraz Żary,
 • w kasach Spółki PKP Intercity - we wszystkich kasach na terenie kraju, które dokonują odprawy w komunikacji międzynarodowej
Wrocław - Drezno Regio Specjal 
 
Większa dostępność, bardziej elastyczna oferta, dostosowana do Twoich potrzeb - od 14 grudnia 2014 roku bilety na przejazd pomiędzy Wrocławiem a Dreznem wydawane będą według nowej oferty specjalnej Wrocław - Drezno Regio Specjal.
 
Podróżni indywidualni za przejazd w relacji Wrocław Gł. - Dresden Hbf - Wrocław Gł. zapłacą 174 zł, natomiast maksymalnie pięcioosobowa grupa - zaledwie 416 zł (czyli 83,20 zł w przeliczeniu na jedną osobę).
 
Poza dotychczasową relacją Wrocław Gł. - Dresden Hbf - Wrocław Gł. oferta obejmuje także nowe relacje:
 • Legnica - Dresden Hbf - Legnica (bilet dla 1 osoby: 135 zł, bilet dla grupy maksymalnie 5 osób: 304 zł),
 • Bolesławiec - Dresden Hbf - Bolesławiec (bilet dla 1 osoby: 117 zł, bilet dla grupy maksymalnie 5 osób: 251 zł),
 • Zgorzelec Miasto - Dresden Hbf - Zgorzelec Miasto (bilet dla 1 osoby: 92 zł, bilet dla grupy maksymalnie 5 osób: 176 zł),
 • Wrocław Gł. - Bischofswerda - Wrocław Gł. (bilet dla 1 osoby: 138 zł, bilet dla grupy maksymalnie 5 osób: 372 zł),
 • Legnica - Bischofswerda - Legnica (bilet dla 1 osoby: 100 zł, bilet dla grupy maksymalnie 5 osób: 260 zł),
 • Wrocław Gł. - Görlitz - Wrocław Gł. (bilet dla 1 osoby: 90 zł, bilet dla grupy maksymalnie 5 osób: 268 zł),
 • Legnica - Görlitz - Legnica (bilet dla 1 osoby: 52 zł, bilet dla grupy maksymalnie 5 osób: 155 zł),
 • Zgorzelec Miasto - Görlitz (bilet dla 1 osoby: 10 zł),
 • Görlitz - Zgorzelec Miasto (bilet dla 1 osoby: 10 zł).
Bilety będzie można nabyć we wszystkich kasach "Przewozów Regionalnych", u obsługi pociągu na odcinku Wrocław Gł. - Goerlitz oraz docelowo również przez Internet
 
Bilety uprawniać będą do jednego przejazdu "tam i z powrotem" w ciągu 7 dni, z wyjątkiem biletów w relacjach Zgorzelec Miasto - Görlitz i Görlitz - Zgorzelec Miasto, które będą ważne 1 dzień i uprawniać będą do jednego przejazdu w relacji "tam".
 
 
Berlin - Poznań Regio Specjal
 
Planujesz wybrać się na jeden lub kilka dni do Berlina? Ta oferta została stworzona specjalnie dla Ciebie! Z biletami Berlin – Poznań Regio Specjal możesz wybrać się w podróż ze stolicy Wielkopolski do stolicy Niemiec i z powrotem, i nie musisz się spieszyć – bilety są ważne 7 dni.
 
Podróżni indywidualni za przejazd w relacji Poznań Gł. – Berlin Hbf – Poznań Gł. z przesiadką na stacji Frankfurt(Oder) zapłacą 169 zł. w klasie 2. i 254 zł. w klasie 1. (cena biletu jednorazowego normalnego na przejazd „tam i z powrotem”). Dzieci w wieku od 6 do 15 lat zapłacą tylko połowę ceny, czyli odpowiednio 84,5 i 127 złotych. Dzieci w wieku do 6 lat podróżują bezpłatnie w towarzystwie osoby dorosłej.
 
Maksymalnie pięcioosobowa grupa może wybrać się do Berlina nawet za 507 złotych (cena biletu grupowego na przejazd „tam i z powrotem” w klasie 2.), co w przeliczeniu na jedną osobę daje zaledwie 50,7 złotego za przejazd w jedną stronę.

Bilety obowiązują w pociągach "Przewozów Regionalnych" kursujących pomiędzy stacjami Poznań Gł. i Frankfurt(Oder) oraz pociągach RegionalExpress linii nr 1 (RE1) pomiędzy stacjami Frankfurt(Oder) i Berlin Hbf.


Na terenie Niemiec bilety EURO-NYSA ważne są w pojazdach przedsiębiorstw komunikacyjnych należących do Związku Przedsiębiorstw Komunikacyjnych Górnych Łużyc i Dolnego Śląska ZVON. Sieć komunikacyjna Związku obejmuje regionalne linie kolejowe i autobusowe na obszarze powiatów (Landkreis) Bautzen i Görlitz oraz miasta Görlitz, a także komunikację miejską w miastach: Bautzen, Bischofswerda, Görlitz (tramwaje i autobusy), Hoyerswerda, Löbau, Weißwasser i Zittau.

Bilety EURO-NYSA można kupić maksymalnie z dwudniowym wyprzedzeniem. Mają one jednodniowy termin ważności, który kończy się o godzinie 4.00 następnego dnia. Kosztują 25 zł (lub 75 zł w wersji dla małych grup do 5 osób pod nazwą EURO-NYSA MINI GRUPA).

Do biletu EURO-NYSA można dokupić za 10 zł bilet na przewóz roweru, który uprawnia do wielokrotnego przewozu roweru w takim samym terminie ważności, co bilet EURO-NYSA.

Bilety sprzedają kasy biletowe oraz obsługa pociągów uruchamianych przez spółki "Przewozy Regionalne" i "Koleje Dolnośląskie". Bilety te są ważne do godziny 4.00 następnego dnia (w Kraju Libereckim do godziny 24.00 w dniu ważności).

Bilety wydane przez polskich przewoźników są wzajemnie honorowane (tj. np. bilety wydane przez przewoźników autobusowych są honorowane w pociągach).

W ofercie nie dopuszcza się jednak: zmiany umowy przewozu, wymiany biletu, zwrotu należności za bilet niewykorzystany lub częściowo niewykorzystany oraz przejścia do 1 klasy.

Istnieje jeszcze kilka atrakcyjnych ofert, obowiązujących na terenie samych Niemiec, ale to już historia na kolejny raz. Zapraszam!

Schemat połączeń do Niemiec (www.przewozyregionalne.pl)
 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane