piątek, 12 grudnia 2014

Rozkład jazdy pociągów 2014/2015 - województwo śląskie

W województwie śląskim obejdzie się bez rewolucyjnych zmian.

W sektorze przewozów lokalnych najważniejsze zmiany dotyczą rzecz jasna Kolei Śląskich. 

Inaczej realizowana praca eksploatacyjna z uwagi na fakt, że Koleje Śląskie nie będą realizować połączeń na liniach Bielsko Biała - Wadowice oraz Tarnowskie Góry - Herby Nowe. Połączenia te przejmą Przewozy Regionalne. Decyzja jest korzystna dla pasażerów, ponieważ nie będą oni musieli przesiadać się w Wadowicach i Herbach Nowych jadąc np. do Krakowa i Krzepic. W zamian uruchomione zostaną dodatkowe połączenia na najbardziej newralgicznych liniach (Katowice - Zawiercie - Częstochowa, Katowice - Rybnik, Katowice - Tychy Lodowisko).

Poprawa oferty przewozowej dla osób dojeżdżających do Katowic z Zawiercia i Częstochowy oraz z Tychów i Rybnika będzie wiązała się z uruchamianiem dodatkowych pociągów w godzinach szczytów komunikacyjnych.

W relacji Częstochowa - Katowice - Częstochowa, w szczycie komunikacyjnym, uruchomione zostaną dodatkowe pociągi przyspieszone, jednocześnie w dni robocze nowy pociąg bezpośredni na trasie Częstochowa - Żywiec - Częstochowa,

Z Wisły do Katowic w soboty i niedziele w godzinach popołudniowych będzie odjeżdżał  1 pociąg więcej. Jednocześnie pociąg odjeżdżający z Katowic do Wisły po godzinie 16:00 będzie kursował codziennie (obecnie kursuje jedynie w dni robocze),

Kursy pociągów na linii Rybnik - Pszczyna zostaną wydłużone do Bielska-Białej Głównej. Powstanie także nowa relacja Racibórz - Bielsko Biała.

Przywrócone zostanie kursowanie porannych pociągów z Katowic do Lublińca we wszystkie dni tygodnia.

Zwiększy się liczba bezpośrednich pociągów w wybranych relacjach, m.in Czechowice Dziedzice - Oświęcim - Katowice - Tarnowskie Góry - Lubliniec oraz Cieszyn - Czechowice Dziedzice - Oświęcim - Katowice.

Przewozy Regionalne raczej nie zaskoczą. Oferta będzie podobna, zarówno jeśli chodzi o aglomerację śląską, jak i Częstochowę. Nowościami będą dodatkowe składy relacji Katowice - Kielce przez CMK oraz pociąg na trasie Rybnik - Kraków - Rybnik. Wszystkie one kursować będą od 1 marca. Nowością ma być też domniemany pociąg interREGIO z Krakowa do Ostrawy, przez Czechowice-Dziedzice, lecz czy i kiedy rozpocznie kursowanie - nie wiadomo.

W sektorze przewozów dalekobieżnych przede wszystkim EIC Premium. Rozkład do Warszawy ulegnie konkretnym modyfikacjom. Zmniejszy się liczba połączeń Katowic z Krakowem, uruchamianych przez PKP Intercity. Większość pociągów z Zachodu pojedzie przez Częstochowę Stradom. Jeśli chodzi o połączenie Katowic z Wrocławiem, to Śląsk stratny nie będzie, ponieważ obsługa tej trasy zostanie zachowana według dość dogodnej tabeli. Pociąg EC Sobieski dojedzie aż do Gdyni, jednocześnie aglomeracja górnośląska straci bezpośrednie połączenie kolejowe z kotliną kłodzką. W dalszym ciągu między Katowicami a Rzeszowem kursować będą interREGIObusy spółki Przewozy Regionalne.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane