wtorek, 2 grudnia 2014

Stacje kolejowe Polski - Władysławowo

Do Władysławowa kolej dotarła dokładnie 16 września 1922, kiedy to otwarto stację kolejową w tym mieście. Wówczas miejscowość nosiła inną nazwę - Wielka Wieś. Tym samym stacja nosiła nazwę Wielka Wieś Hallerowa. Później pojawiła się nazwa Wielka Wieś Hallerowo i przejściowo, w okresie II wojny światowej, Grossendorf (Westpreussen). Pod nazwą Władysławowo stacja funkcjonuje dopiero od lutego 1950 roku.

Stacja składa się obecnie z jednego peronu wyspowego, okolonego dwoma torami pasażerskimi, oraz dodatkowego toru przelotowego. Niegdyś istniał także czwarty tor, który zlikwidowano podczas modernizacji trasy, oraz dodatkowy peron z jedną krawędzią, przyklejony bezpośrednio do budynku dworca. Murowany budynek dworca jest czynny i także przeszedł niewielki remont. Niegdyś straszył łazienkowymi, PRL-owskimi zieleniami przypominającymi lamperie, dziś pomalowany jest w ciepłe, stonowane barwy.

Stacja we Władysławowie jest najważniejszym elementem całej linii kolejowej 213. Jest tak od roku 1998, kiedy to zautomatyzowano ruch pociągów na całej linii, którym steruje jedna tylko nastawnia, zlokalizowana w budynku władysławowskiego dworca. Sterowanie zbiorcze nie obejmuje jedynie stacji w Redzie i na Helu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane