czwartek, 25 grudnia 2014

Stacje kolejowe Polski - Warszawa Stadion

W świątecznym wydaniu cyklu o polskich dworcach kolejowych, zapraszam do Warszawy, a konkretnie na przystanek Warszawa Stadion.

Stacja Warszawa Stadion otwarta została jako przystanek osobowy na podmiejskiej linii średnicowej, w związku z zakończeniem budowy Stadionu Dziesięciolecia i mającym się na nim odbywać Światowym Festiwalem Młodzieży. Pociągi podmiejskie zaczęły się tam zatrzymywać w roku 1955. Całość zabudowań dworca, nawiązująca do stylu secesyjnego, wzniesiona została, jak większość warszawskich dworców, według projektu Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Budowę budynku dworca, wraz z podmiejskim dworcem autobusowym, zakończono w roku 1958. Był to pierwszy w Warszawie i całym PRL, głośny w różnych krajach świata, przykład świetnie zorganizowanego węzła przesiadkowego. Składa się z dwóch krawędziowych peronów, do których dojście zapewnia przejście podziemne od strony Al. Zielenieckiej, oraz pojedyncze wejścia od strony Stadionu.

W roku 2012 zakończyła się przebudowa i modernizacja stacji, zakładająca kompleksową naprawę peronów, budynków, montaż wind i schodów ruchomych, a także dostosowanie stacji do skomunikowania z sąsiadującą z nią stacją II linii metra.

Ciekawostką jest, że w czasie, gdy na Stadionie odbywało się największe w Europie targowisko, handlarze rozkładali się także na terenie stacji, z peronami włącznie.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane