wtorek, 30 grudnia 2014

WARSZAWA: komunikacja w noc sylwestrową

Tradycyjnie, podobnie jak w innych miastach, także w Warszawie odbędzie się plenerowa impreza sylwestrowa, która wzorem innych tego rodzaju przedsięwzięć będzie miała miejsce w rejonie Stadionu Narodowego. Sposób organizacji transportu publicznego w związku z tym jest co najmniej idiotyczny, a już zamykanie kolejowej średnicy z powodu pokazu fajerwerków... Pozostawię to bez komentarza.

Przyjrzyjmy się jednak zmianom, jakie zaserwuje w tę noc swoim pasażerom warszawski ZTM.

DOJAZD NA IMPREZĘ
  • W godzinach 20.00 – 23.50, na trasie PL. NARUTOWICZA – WIATRACZNA, kursować będzie specjalna dodatkowa linia tramwajowa 77. Tramwaje będą podjeżdżały na przystanki co 7,5 minuty. Dzięki niej na błonia stadionu będzie można dojechać z centrum szybko i wygodnie.
  • W godzinach 20.00 – 23.50 uruchomione zostaną także dodatkowe kursy linii autobusowej 509 (na trasie podstawowej NOWODWORY – GOCŁAW).
W związku z planowanym – od ok. godz. 21.00 – wyłączeniem ruchu tramwajowego w al. Zielenieckiej, linie tramwajowe: 7, 8, 22 i 25 zostaną skierowane na trasę objazdową: al. Waszyngtona – rondo Wiatraczna – Grochowska.
Al. Zieleniecka będzie – od ok. godz. 23.30 – nieprzejezdna również dla autobusów. Wyłączony zostanie także ruch kołowy w al. i na moście Poniatowskiego. Z tego powodu wszystkie linie autobusowe kursujące na co dzień tym ciągiem zostaną skierowane na trasy prowadzące najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnymi (m.in. Most Łazienkowski, Nowy Świat, Grochowska, Saska itp.).
Dodatkowo – od ok. godz. 23.30 – wyłączony zostanie także ruch tramwajowy w alei Waszyngtona, al. Poniatowskiego, na moście Poniatowskiego oraz w Alejach Jerozolimskich (na odcinku rondo Wiatraczna – pl. Starynkiewicza). W związku z tym wszystkie linie tramwajowe kursujące tym ciągiem zostaną skierowane na trasę objazdową. Po stronie praskiej będą kursowały ul. Grochowską. Na lewym brzegu Wisły zostaną skrócone do pl. Starynkiewicza.

POWRÓT Z IMPREZY

Linie tramwajowe 3, 9, 13, 26 i 35 będą kursowały przez całą noc, na swoich trasach podstawowych (z wyjątkiem linii 9), z częstotliwością co ok. 10 minut. Linia 9 w czasie wyłączenia ruchu w Al. Jerozolimskich będzie kursowała na trasie skróconej do pl. Starynkiewicza. Linia 13 zaś będzie miała trasę wydłużoną: Kawęczyńska-Bazylika – Nowe Bemowo. Przez całą noc będzie również kursować linia autobusowa 507.

Dodatkowo zostaną zwiększone częstotliwości kursowania wszystkich linii tramwajowych. Zaraz po zakończeniu imprezy tramwaje będą kursowały z częstotliwością co ok. 7,5 minuty. A linie 3 i 26 zostaną ponadto zasilone dodatkowym taborem.

Dużym ułatwieniem dla uczestników imprezy będzie z pewnością wydłużenie godzin pracy metra. Metro będzie kursowało przez całą noc. Zostanie nawet zasilone dodatkowymi pociągami tak by w godz. 23.00 – 2.00 pociągi mogły odjeżdżać ze stacji co 5 minut. Od godz. 2.00 do godz. 3.00 metro będzie jeździło co 10 minut. Po godz. 3.00 co kwadrans.

Zwiększona zostanie również częstotliwość kursowania wybranych nocnych linii autobusowych: N13, N24, N25, N35, N42, N43, N44, N64 i N81. Będą kursowały co ok. 10-15 minut. Dodatkowo zostanie uruchomione kursowanie linii N50, N52, N56 oraz N58. Będą podjeżdżały na przystanki zgodnie ze swoim weekendowym rozkładem jazdy.

Uruchomione zostaną również trzy specjalne linie autobusowe:

Linia 902: WYBRZEŻE SZCZECIŃSKIE – DW. CENTRALNY.
Linia 903: AL. ZIELENIECKA – BRÓDNO-PODGRODZIE.
Linia 904: BEREZYŃSKA – WIATRACZNA.

Ponadto uruchomione zostaną dodatkowe kursy linii autobusowej 509 na trasie:
  • AL. ZIELENIECKA – GOCŁAW (z podstawowego przystanku AL. ZIELENIECKA 01 zlokalizowanego na ul. Targowej przed al. Zieleniecką) 
  • AL. ZIELENIECKA – NOWODWORY (z przystanku AL. ZIELENIECKA 03 zlokalizowanego na ul. Zamoyskiego przed al. Zieleniecką).
KOMENTARZ

Jak więc widać, pół miasta zostanie zamknięte, z uwagi na jakiś dziwny zwyczaj wstrzymywania ruchu na Moście Poniatowskiego. Zważywszy na fakt, że scena i miejsce imprezy będzie raczej bliżej ulicy Grochowskiej aż trudno sobie wyobrazić, że tam właśnie kursować będą tramwaje i autobusy.

Kolejnym kuriozum jest zamknięcie stacji Warszawa Stadion i wspomniane już przeze mnie całkowite wyłączenie ruchu na średnicy w godzinach 23:50-0:30. Stacja kolejowa będzie nieczynna w godzinach 23:20 - 3:00. Po co?

Kiedy w Warszawie nauczą się nie uszczęśliwiać ludzi na siłę?

www.ztm.waw.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane