niedziela, 25 stycznia 2015

Galicyjska Kolej Transwersalna, część 4: Sucha Beskidzka - ChabówkaOdcinek Sucha Beskidzka – Chabówka

Kolejnym odcinkiem Galicyjskiej Kolei Transwersalnej jest linia kolejowa nr 98, wiodąca z Suchej Beskidzkiej do Chabówki przez Maków Podhalański i Jordanów. Linia w całości ma niecałe 35 km długości. Otwarto ją 16 grudnia 1884 jako jedną całość. Jest to trasa jednotorowa, z licznymi mijankami w postaci stacji i przystanku w Skawie. Linia została zelektryfikowana z uwagi na turystyczny ruch kolejowy do Zakopanego już pod koniec 1975 roku. Ze względu na duże nachylenia na trasie, pociągi pospieszne prowadzone ciężkimi elektrowozami często napotykają problemy z podjazdami (przy ograniczeniach prędkości lub po zatrzymaniu) w okresie zimowym.

Poza Suchą Beskidzką tradycyjne budynki stacyjne zachowały się m.in. na stacjach w Makowie i Osielcu. Stacje w Jordanowie i Chabówce straszą pokracznymi, ogromnymi tworami poprzedniego ustroju, wznoszonymi w stylu „neoturystycznym”, spełniającymi rolę przede wszystkim przytłaczania okolicy, niczym dworzec w Oświęcimiu. Pozostałe mniejsze stacje i przystanki posiadają niewielkie budynki w formie murowanych domków, lub po prostu składają się z pojedynczego peronu z oświetleniem. Linia jest regularnie używana przez składy osobowe, ponadto okazjonalnie pojawiają się na niej pociągi retro z chabowskiego skansenu.

Dworzec w Chabówce w latach 20. XX wieku. Fotografia ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rabce (źródło: www.parowozy.pl)
Stacja w Makowie Podhalańskim (fot. wikimapia.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane