środa, 28 stycznia 2015

Galicyjska Kolej Transwersalna, część 7: Stróże - Jasło oraz Gorlice Zagórzany - Gorlice

Kolej między Stróżami a Jasłem otwarta została w sierpniu 1884 roku. Jest to de facto ostatni, najmłodszy element Kolei Transwersalnej w jej wschodnim przebiegu. Po drodze powstały stacje w Zagórzanach oraz Bieczu. Odcinek ten znajduje się w całości w ramach linii kolejowej 108, której kres przypada na granicę polsko-ukraińską

Trasa była obsługiwana przez pociągi pasażerskie do roku 2010. Wówczas zawieszono ruch kolejowy między Bieczem a Jasłem, natomiast wkrótce ze Stróż do Biecza zaczęła kursować komunikacja autobusowa, która zresztą zniknęła w roku 2012. Linia 108 na wspominanym odcinku została zelektryfikowana w 1988 roku.

Niejako przy okazji, w roku 1885, powstała jednotorowa bocznica do nowego dworca kolejowego w centrum Gorlic, umożliwiająca dojazd pociągiem z Zagórzan do miasta. Trasa ta także została zelektryfikowana pod koniec 1988 roku, dzięki czemu możliwe było uruchamianie kursów mało kłopotliwymi jednostkami elektrycznymi. Do 2006 roku kursowały tam wahadłowe składy, zapewniające połączenia z pociągami przejeżdżającymi przez Zagórzany.

Budynki dworcowe na linii mają klasyczną, galicyjską bryłę. Posiadają dachy naczółkowe i charakterystyczne zdobienia otworów okiennych lub gzymsy na linii kondygnacji. Obecnie na trasie odbywa się tylko ruch towarowy.

Stacja w Bieczu (www.geocaching.com)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane