środa, 7 stycznia 2015

Kolej2022 - projekty w Świętokrzyskim

W województwie Świętokrzyskim projekt Kolej2022 cieszył się nikłym zainteresowaniem. W sumie głosowano na 7 projektów regionalnych, oddając w sumie 484 głosy. A oto wspomniane zadania:

 ŚW 1, Opoczno – Skarżysko-Kamienna,

 ŚW 2, Kielce – Busko Zdrój,

ŚW 3, Kielce – Tarnobrzeg,

ŚW 4, Łącznica Czarnca – Włoszczowa Płn.,

ŚW 5, Łącznica Suchedniów Płn. – Brzask w Skarżysku Kamiennej

ŚW 6, Skarżysko-Kamienna – granica województwa (Końskie) – elektryfikacja,

ŚW 7, Kielce - Końskie,


Pierwsze miejsce zajął projekt nr 7, na który oddano 130 głosów (niespełna 27%). Zadanie to obejmuje budowę nowej linii kolejowej pomiędzy liniami 8 i 25, na trasie Tumlin - Wąsosz Konecki. Zadanie to, wycenione na 250 mln złotych, pozwoliłoby na skrócenie czasu jazdy z Kielc do Łodzi i Warszawy (przez CMK) i wyeliminowanie konieczności uciążliwej zmiany czoła w Skarżysku-Kamiennej. Trasa miałaby mieć około 25 km długości. Linia miałaby być zelektryfikowana i w całości jednotorowa.

Na miejscu drugim, z niewielką stratą do lidera (105 głosów) uplasowało się zadanie numer 3, obejmujące rewitalizację ponad 80 km torów linii 70 między Włoszczowicami a granicą województwa. Inwestycja warta 107 mln złotych, polegałaby na modernizacji linii, budowie nowych peronów, co pozwoliłoby na utworzenie krótszego połączenia Kielc z Ziemią Sandomierską, konkurencyjnego także w stosunku do ruchu drogowego. Przede wszystkim pełniłoby ono ważną funkcję aktywizacji południowej części województwa.

Stawkę na podium zamyka projekt nr 2 (uzyskał 102 głosy), którego przedmiotem jest rewitalizacja całej linii kolejowej 73 między Sitkówką a Buskiem-Zdrój. Linia o długości 43 km, znajduje się w złym stanie. Jej odbudowa, wyceniana wstępnie na ok. 60 mln złotych, z pewnością wpłynie korzystnie na południową część województwa, a także na samo Busko-Zdrój, do którego chętniej zaglądaliby turyści.

www.kolej2022.pl

 

 Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane