wtorek, 6 stycznia 2015

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 3: Bogatynia

Największe miasto Worka Turoszowskiego, jak nieoficjalnie zwykło się mawiać na Obniżenie Żytawsko-Zgorzeleckiej, to niespełna 19-tysięczna Bogatynia. Do końca II wojny światowej cały ten region, jak i miasto, znajdowały się w granicach Rzeszy, wchodząc w skład historycznej krainy Łużyc Górnych.

Linia kolejowa 290 w kierunku Bogatyni otwarta została początkowo w maju roku 1960, w związku z budową elektrowni w Turoszowie. Linia była kolejno przedłużana do kopalni węgla brunatnego (1961) i do stacji Bogatynia Osobowa (po roku 1962). W tym czasie zbudowano także w Bogatyni stację kolejową, składającą się z jednego peronu dwukrawędziowego i budynku stacyjnego. Ze stacji niewiele już pozostało. Budynek został wyburzony, a tory zarosły wysokimi trawami. Ruch pasażerski na tej trasie PKP zawiesiło 3 kwietnia 2000 roku. Pociągi towarowe przestały dojeżdżać dalej niż do kopalni węgla w podobnym okresie.

Bogatynia, jako miejscowość położona niezwykle interesująco turystycznie, jest kolejną białą plamą na polskiej sieci kolejowej. Najbliższą czynną stacją w regionie jest Krzewina Zgorzelecka, skąd jednak można się udać w podróż do Niemiec i... do Niemiec.

Zdjęcie przedstawia dworzec dawnej Saksońskiej Kolei Wąskotorowej i stację Reichenau (dziś Bogatynia) - umieszczam ze względu na brak fotografii klasycznej stacji kolejowej w tym mieście (www.bogatynia.dwr.pl)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane