wtorek, 20 stycznia 2015

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 5: GorliceKolejnym miastem bez kolei pasażerskiej są Gorlice, prawie 30-tysięczne miasto w południowo-wschodniej Małopolsce. Kolej dotarła tam w roku 1884, kiedy to wybudowano fragment linii kolejowej nr 108 ze Stróż do Nowego Zagórza, wraz ze stacją w Zagórzanach. Rok później powstała linia 110, będąca łącznikiem z centrum Gorlic, oddalonym od stacji w Zagórzanach o blisko 6 km.

W roku 1988 przeprowadzono elektryfikację linii 108 między Stróżami a Jasłem oraz linii 110. Udogodnienie zbyt długo nie cieszyło podróżnych. W pierwszych latach XXI. Wieku popyt na linii zaczął stopniowo wygasać, czego dopełniło ograniczanie nierentownej oferty. W roku 2010 na trasie Stróże – Biecz kursowały dwie pary pociągów, a linią 110 kursowały składy wahadłowe między Gorlicami a Zagórzanami. Wraz z nowym rozkładem na rok 2011 zastąpiono je komunikacją zastępczą, prowadzoną autobusem, którą zlikwidowano rok później. Obecnie do Gorlic zaglądają jedynie składy towarowe. Stacja Gorlice Zagórzany składa się z dwóch peronów, a Gorlice – z jednego.

Budynki dworcowe na obu stacjach, z których ten w centrum wzniesiono w klasycznym, galicyjskim stylu, pełnią funkcje oderwane od kolei. W Zagórzanach jest restauracja, a w centrum miasta parter zajmują rozmaite firmy, a piętro, tradycyjnie już – mieszkania. Szlak kolejowy przez Gorlice wchodzi w skład Galicyjskiej Kolei Transwersalnej.

Peron w centrum Gorlic (fot.: kurierkolejowy.eu)
 
Stacja Gorlice Zagórzany (fot.: www.zagorzany.com.pl)

1 komentarz :

  1. Już nie aktualne :D od 19.12.2015 - dojedziesz do Gorlic Zagórzan TLK LUNA Warszawa Zach - Zagórz, a od 1.4.2016 dojedziesz do samych Gorlic - w piątki i niedziele REGIO z Rzeszowa :)

    OdpowiedzUsuń

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane