wtorek, 27 stycznia 2015

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 6: Police



Police to ponad 33-tysięczne miasto powiatowe, znajdujące się na północ od Szczecina w bezpośredniej jego bliskości. Przebiega przez nie linia kolejowa nr 406 ze Szczecina do Trzebieża Szczecińskiego. Jest to jedna z ostatnich linii wchodzących w skład Szczecińskiego Węzła Kolejowego.

Linię przez Police otwarto pod koniec 1898 roku. Linia, początkowo częściowo jednotorowa (na odcinku Szczecin Drzetowo – Jasienica od początku dwutorowa), została zelektryfikowana na początku lat 80. ubiegłego wieku (zakończone w 1982 roku). Od tego czasu obsługę pociągów przez Police przejęły głównie jednostki EN57. Lata 90. przyniosły stopniowe wygaszanie oferty, aż w końcu, 30 września 2002 roku, na linii pojawił się ostatni pociąg osobowy. Obecnie trasa dostępna jest wyłącznie dla składów towarowych, mimo chęci przywrócenia ruchu pasażerskiego w roku 2008. Sprzeciw wyraził wówczas burmistrz Polic, powołując się na znaczną dewastację obiektów kolejowych.

W Policach znajdują się trzy stacje kolejowe: Police, posiadająca 2 perony z 3 krawędziami i duży budynek dworcowy, Police Zakład – 1-peronowy przystanek z dużą wiatą, zbudowany w latach 70. XX wieku, oraz Police Chemia – stacja towarowa położona na linii 431, poza granicami Polic, posiadająca górkę rozrządową i obsługująca polickie Zakłady Chemiczne.

Opuszczony dworzec w Policach (fot. MMich, pl.wikipedia.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane