poniedziałek, 2 lutego 2015

Czy wiesz, że...? - Petite Ceinture, opuszczona kolej w centrum Paryża

Petite Ceinture („mała opaska”), okrężna linia kolejowa w Paryżu, powstała w czasach, kiedy w ukończono budowę fortyfikacji okalających cały ówczesny Paryż, czyli w roku 1844. Pojawił się wówczas problem zorganizowania wokół nich szybkiego transportu dla ludzi i towarów. Mury miały aż 33 kilometry długości i położone były w pewnym oddaleniu od tkanki miejskiej, stąd idealna wydała się kolej, wówczas nowinka. I chociaż paryskie fortyfikacje dawno przeszły już do historii, mroczna Petite Ceinture nadal okala stolicę Francji.

W połowie XIX wieku podparyska kolej podzielona była na pięć kompanii. Każda z nich posiadała własny dworzec i odrębną linię. Dzisiaj wszystkie te stacje stanowią główne dworce Paryża. Firmy nie były zbyt zachwycone perspektywą budowy szlaku łączącego konkurujące ze sobą przedsiębiorstwa. Dodatkowych problemów nastręczyła chwiejna sytuacja polityczna i rewolucja lutowa 1848 roku. Ostatecznie udało się otworzyć pierwszą część linii okrężnej, co stało się w 1852. Całość „małej opaski” domknięto przed odbywającą się w Paryżu w 1867 roku wystawą światową. Niestety, pociągi na Petite Ceinture nie jeździły zbyt długo. Większość linii została zamknięta dla ruchu już w dwudziestoleciu międzywojennym. Jedynie odcinek z dworca Saint-Lazare do Auteuil doczekał się elektryfikacji i obsługiwał składy pasażerskie do 1985 roku. Dziś i on pozostaje zamknięty.

Niemal trzydzieści lat po zamknięciu dla ruchu ostatniego fragmentu linii, w świetle prawa Petite Ceinture nadal funkcjonuje, a wejście na jej tory karane jest mandatem w wysokości 140 euro. Chętnych na nostalgiczny spacer jest więc niewielu – najczęściej zjawiają się tutaj bezdomni i eksploratorzy miejskich zaułków. Linia biegnie między budynkami niemal w samym centrum ogromnej aglomeracji, ale w głębokim wykopie panuje cisza i spokój. Zupełnie jakby nagle miasto wokół przestało istnieć.


Paryż w roku 1859, gdy istniała tylko część "małej opaski" (fot. ThePromenader, en.wikipedia.org)
 
źródło: commons.wikimedia.org
 
źródło: twistedsifter.com

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane