czwartek, 12 lutego 2015

Stacje kolejowe Polski - Nowy Sącz Miasto

W Nowym Sączu stacji i przystanków kolejowych jest zasadniczo aż pięć, i o dziwo wszystkie one znajdują się na szlakach zelektryfikowanych. Przystanek Nowy Sącz Miasto nie należy jednak do tych, które byłyby wykorzystywane przez podróżnych.

Przystanek ten położony jest w ciągu linii kolejowej numer 104 z Chabówki do Nowego Sącza. Znajduje się w odległości około 2 kilometrów od głównej stacji kolejowej, i jednocześnie o 5 minut drogi pieszo od nowosądeckiego Rynku i Starego Miasta. Niestety, pociągi się na nim nie zatrzymują. Stację otwarto wraz z całą linią kolejową w roku 1884, w ramach budowy Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Do roku 1912 przystanek figurował pod nazwą Nowy Sącz Przystanek. Od tamtej pory służyła nieprzerwanie do roku 2006, kiedy to ruch kolejowy został zawieszony. Na krótko wznowiono kursowanie pociągów do tego przystanku w 2008 roku, jednak już rok później składy stamtąd zniknęły.

Przystanek składa się z jednego peronu, i zlokalizowanego przy nim niewielkiego budynku dworcowego, o bryle charakterystycznej dla galicyjskiej zabudowy. Peron w sąsiedztwie budynku przykrywa wiata, wsparta jednostronnie na stalowych kolumnach. Elektryfikacja tej trasy zakończyła się pod koniec maja 1986 roku.
Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane