piątek, 27 lutego 2015

SZCZECIN: Nadmorska Kolej Wąskotorowa okradziona!

Jak informuje Radio Szczecin, w ostatnich dniach doszło do poważnej kradzieży elementów infrastruktury Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Brakujące elementy odkryła ekipa pociągu patrolowego, sprawdzająca stan torowiska, po raz pierwszy w rejonie Paprotna

Pierwszą kradzież ujawniła Straż Gminna w Karnicach w czwartek (19 lutego) na odcinku Karnice - Paprotno. Na miejscu zdarzenia stwierdono brak elementów torowisk. Kolejne kradzieże miały miejsce w piątek (20 lutego) na odcinku Karnice - Dreżewo i w poniedziałek (23 lutego) na linii Popiele - Rybokarty. Akcja musiała być dobrze zaplanowana i przeprowadzona przez co najmniej dwóch złodziei, ponieważ ilości zdemontowanych elementów oraz ich łączna waga wskazują na to, że jedna osoba nie byłaby w stanie poradzić sobie w pojedynkę. Zabezpieczone na miejscu zdarzenia ślady wskazują na użycie ciężkiego sprzętu do transportu skradzionych części. Po podliczeniu strat na 3 odcinkach linii kolejowej stwierdzono brak 563 szt. podkładek szynowych, o łącznej wadze 3209 kg, 2114 szt. wkrętów do mocowania szyn, o wadze 1057 kg oraz 379 haków mocujących (151 kg) . W sumie łupem złodziei padły prawie 4,5 tony elementów metalowych, za które w skupie złomu można otrzymać ok. 4 tysiące złotych. Szacuje się, że straty, powstałe w wyniku kradzieży, na które składają się nie tylko elementy mocujące, ale też koszty odtworzenia trasy wyniosą ok. 60 tysięcy złotych.
Podejrzewa się, że za cały proceder może odpowiadać zorganizowana szajka złodziei stali. Postępowanie w tej sprawie prowadzi już Komenda Powiatowa Policji w Gryficach. Prezes Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej wyznaczył natomiast nagrodę za pomoc z schwytaniu sprawców, której wysokość do 1,5 tysiąca złotych.

Fot. Sławomir Orlik (Radio Szczecin)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane