wtorek, 10 lutego 2015

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 8: Łomża

Łomża jest sporym miastem powiatowym województwa podlaskiego, zamieszkiwanym przez prawie 63 tysiące mieszkańców. Kolej dotarła do niej w roku 1915, kiedy to otwartą w dzisiejszym przebiegu linię kolejową numer 49 ze Śniadowa do Łomży, o długości niespełna 16 km. Linia posiada jeden tor w normalnym prześwicie i nigdy nie została poddana elektryfikacji.

W stacji Śniadowo linia ta łączy się z trasą numer 36, prowadzącą z Łap do Ostrołęki. Umożliwia to dotarcie do Łomży zarówno z kierunku Białegostoku, jak i Warszawy. Niestety, ruch pasażerski na tej trasie został zawieszony 31 marca 1993 roku, i do dziś w tej kwestii nic się nie zmieniło. Na linii do Łomży obowiązuje trwałe ograniczenie prędkości do 20 km/h, a ponadto ruch kolejowy dozwolony jest jedynie w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 6 do 14. W pozostałe dni obowiązuje całkowity zakaz ruchu. Z trasy korzystają sporadycznie jedynie składy towarowe.

Stacja w Łomży nieszczególnie przypomina już dworzec kolejowy. Część budynków została wyburzona, ustępując miejsca miejskiemu targowisku, a i obszar peronowy nie wygląda zachęcająco. Stacja składała się z jednego tylko peronu wyposażonego w jedną krawędź, zestawionego z grupą torów technicznych dodatkowych.

W ubiegłym roku PKP PLK otrzymało środki od województwa na wykonanie studium wykonalności dla modernizacji trasy do Łomży. Może już niebawem to miasto zniknie z listy polskich białych plam na kolei?

Ostatni pasażerski skład w Łomży - przejazd miłośniczy w roku 2012 (źródło: www.narew.info)

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane