wtorek, 17 lutego 2015

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 9: Stronie Śląskie


Stacja kolejowa Stronie Śląskie stanowi końcowy element linii kolejowej numer 322 z Kłodzka do Stronia właśnie. Poza tym kurortem linia zapewniała połączenie kolejowe także do Oldrzychowic Kłodzkich oraz Lądku Zdroju – miejscowości o walorach turystycznych.

Połączenie kolejowe otwarto w listopadzie roku 1897 jako Bieletalbahn lub Landecker Biele Bahn, czyli Kolej Doliny Białej Lądeckiej. Wówczas stacja przypisana była do wsi Schreckendorf, dzisiejszego Strachocina. Po II wojnie światowej wieś ta została wchłonięta przez intensywnie rozwijające się Stronie Śląskie, stąd dzisiejsza nazwa stacji. W wyniku działań wojennych kursowanie pociągów zostało zawieszone. Wysadzony został bowiem most kolejowy i fragmenty trasy. Dopiero w drugiej połowie 1945 przywrócono przejezdność trasy i pociągi pasażerskie wróciły do Stronia. Ostateczna likwidacja przewozów nastąpiła w roku 2004, kiedy to w zamian za pociągi wprowadzono autobusy zastępcze, zlikwidowane zresztą już rok później. Od tego czasu do Stronia nie kursują pociągi, a od kilku lat linia jest nieprzejezdna aż od Ołdrzychowic.

Stacja w Stroniu Śląskim to urokliwe miejsce. Składa się z dwóch peronów, przy których wznoszą się kameralne, ale jakże stylowe budynki stacji. Zabudowę stacji kolejowej stanowią usytuowane w szeregu: budynek dworca kolejowego z 1897 roku i budynki towarzyszące. Na końcu torów znajduje się ceglano-drewniana kolejowa wieża ciśnień wybudowana w 1909 roku, wpisana do rejestru zabytków wraz z całym budynkiem dworca i magazynem. Budynek dworca posiada konstrukcję ryglową z tynkowanym wypełnieniem z cegieł. Mieszczą się w nim: duży magazyn z rampą, pomieszczenia konduktorskie, kasa biletowa, hol z poczekalnią, poczekalnia na werandzie, pomieszczenia dawnego bufetu dworcowego.

Przy budynku zachował się także stary, metalowy żuraw do podnoszenia ładunków. Powstanie kolei wpłynęło na intensywny rozwój miasta i przeniesienie siedziby gminy z położonego nieopodal Bolesławowa do Stronia. Ponadto znajdująca się tam tajna kopalnia uranu w Kletnie, eksploatowana przez Rosjan, przez kilka lat korzystała z infrastruktury kolejowej. Stacja kolejowa przeszła w ręce gminy i obecnie działa tam prężnie Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim.

Dworzec w Stroniu dzisiaj (www.pttk-stronie.pl)
www.kolej.klodzko.pl

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane