poniedziałek, 30 marca 2015

"Czy wiesz, że...?" - spalinowe tramwaje w Nordhausen


Nordhausen to niewielkie, liczące około 44 tysięcy mieszkańców, miasto powiatowe w północnej części Turyngii. Jest jednym z najmniejszych miast w Niemczech, posiadających system komunikacji tramwajowej, ale nie to stanowi ciekawostkę. Najbardziej interesujące są bowiem tramwaje elektryczno-spalinowe, poruszające się trasą linii numer 10.

Linia 10 została uruchomiona po tym, jak w roku 2002 wybudowano łącznik pomiędzy pętlą tramwajową przy dworcu a stacją kolei wąskotorowej. Jej start nastąpił w roku 2004. Spalinowe tramwaje kursują z pętli Krankenhaus przez miasto i dworzec kolejowy, a dalej linią wąskotorowej kolei Harzer Schmalspurbahnen do Ilfeld Neanderklinik. Linie tę obsługują dostarczone w 2004 elektryczno-spalinowe tramwaje Siemens Combino Duo. W trasie są zawsze dwa wagony, a trzeci stanowi rezerwę. Linia kursuje co godzinę w powszednie, oraz co 2 godziny w weekendy.

Silniki spalinowe tramwajów Siemens Combino Duo znajdują się wewnątrz tramwaju. Są jednak stosunkowo ciche, dzięki czemu jazda „bez prądu” nie jest uciążliwa dla pasażerów.

Siemens Combino Duo na trasie do Ilfeld


Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane