poniedziałek, 30 marca 2015

WARSZAWA: przymiarki do nowej usługi transportowej - carsharing

Jak informuje potral Transport Publiczny, warszawski ZTM przygotowuje się do wdrożenia carsharingu, czyli systemu współużytkowania samochodów, który ma być alternatywą dla posiadania aut. Postępowanie koncesyjne na operatora ma zostać ogłoszone w II kwartale tego roku. System carsharingu mógłby ruszyć już w przyszłym roku!

ZTM już w zeszłym roku prowadził rozpoznanie w zakresie carsharingu, czyli zorganizowanego współdzielonego użytkowania samochodu. Zyskało to akceptację zarządu miasta. System taki działa już w krajach Europy Zachodniej i zyskuje na popularności. Jego celem jest zmniejszenie liczby aut, które zajmują cenną przestrzeń w centrum. Warszawski system miałby początkowo składać się z maksymalnie 600 samochodów, rozmieszczonych w gęsto zamieszkałych obszarach miasta. Raczej byłyby to pojazdy napędzane tradycyjnymi silnikami. Miasto nie chciałoby inwestować w kosztowną infrastrukturę dla pojazdów elektrycznych w ciemno. To wizja na przyszłość

Najważniejsze jest jednak to, że nowy system ma być zintegrowany z transportem publicznym i Veturilo. ZTM zakłada również wprowadzenie preferencji dla użytkowników carsharingu w postaci możliwości korzystania z buspasów czy stref o ograniczonym ruchu.

źródło: carsharing.org

2 komentarze :

  1. Rzymianie natomiast postawili na skutery. Nazwali to "Scooterino" i polega na szybkich podwózkach na terenie stolicy, cena coś około euro.

    OdpowiedzUsuń
  2. A we Wroclawiu jest GoGet car sharing

    OdpowiedzUsuń

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane