poniedziałek, 27 kwietnia 2015

"Czy wiesz, że...?" - japońskie rekordy kolejowych prędkości


To, że japońska kolej stoi na najwyższym światowym poziomie, wiadomo nie od dziś. Jednakże w obliczu faktu, że w ostatnim czasie kraj ten pobił kolejny rekord prędkości należy zacząć zastanawiać się, czy to jeszcze kolej. 16 kwietnia na torze testowym między miejscowościami Uenohara i Fuefuki w prefekturze Yamanashi odbyły się testy, podczas których siedmioczłonowy pociąg magnetyczny, wyprodukowany przez firmy Mitsubishi Heavy Industries i Nippon Sharyo, osiągnął prędkość 590 km/h utrzymywał ją przez 19 sekund pociąg. Tym samym udało się pobić rekord ustanowiony w roku 2003, który wyniósł 581 km/h.

Prowadząca testy Japońska Kolej Centralna już zapowiada, że testy będą kontynuowane. Planuje się osiągnąć granicę 600 km/h. Do Japońskiej Kolei Centralnej należy też inny świeży rekord, polegający na pokonaniu dystansu 4064 km pociągiem Maglev w ciągu jednego dnia. Tym samym pobito rekord z 2003 roku, który wyniósł 2876 km.

Nowe pociągi, biorące udział w testach, kursować będą na nowej linii magnetycznej, której budowa rozpoczęła się w grudniu 2014 roku. Połączy ona Tokio i Nagoję z czasem przejazdu około 40 minut. Dla porównania składy Tōkaidō Shinkansen jadą jakąś godzinę dłużej. Wartość inwestycji to ponad 46 miliardów dolarów. Pociągi mają kursować w tej relacji z maksymalną prędkością do 500 km/h od 2027 roku.

W ubiegły wtorek ten sam skład osiągnął kolejny rekord prędkości - 603 km/h, utrzymane przez 11 sekund.
Najnowszy maglev w Japonii (technowinki.onet.pl)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane