środa, 22 kwietnia 2015

RZESZÓW: rusza miejski Autobus Promocyjny

Pomysł autobusu promocyjnego rzucił kilka miesięcy temu Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. Pracownicy Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej oraz Zarządu Transportu Miejskiego uzgodnili prawie wszystkie szczegóły tej układanki, dzięki czemu pojazd może zacząć kursowanie ulicami miasta. Znana jest także trasa.

Wybierając się w podróż po Rzeszowie promocyjnym autobusem od razu radzimy – zarezerwujcie sobie sporo czasu. Objazd miasta to przynajmniej 1,5 godziny. Trasa liczyć będzie około 40 kilometrów. Trasa przejazdu będzie następująca:

Kursy zaczynać się będą pod dworcem PKP. Potem przez Piłsudskiego, pod okrągłą kładką. Następnie w prawo przez wiadukt Tarnobrzeski i dalej w Lubelską. Mijamy Szpital Miejski (tu będzie mowa o balneologii) i po lewej SkyRes (o rozwijającym się w mieście outsourcingu). Następnie prosto ulicą Lubelską (o programie transportowym) do miejsca, z którego widać pylon mostu im. Tadeusza Mazowieckiego (o nowym moście). Na terenie nowej bazy MPK będzie nawrót i autobus pojedzie Lubelską, skręcając w Wyzwolenia (opowieść o węźle Wyzwolenia – Warszawska). Dojedzie do ul. Krakowskiej, jadąc w kierunku węzła autostradowego (o strefie Dworzysko). Potem nawrotka na rondzie i powrót w kierunku centrum miasta. Ulicą Krakowską do skrzyżowania z Kotuli, gdzie trasa skręci w prawo – do miejsca, z którego widoczne są tablice miast partnerskich (o współpracy międzynarodowej miasta). Potem ulicą Kotuli do ronda Pileckiego. Dalej w ulicę Bł. Karoliny (m.in. o tym, dlaczego warto poszerzać granice miasta, jak wygląda w mieście rynek mieszkaniowy, o przyroście liczby mieszkańców), by dojechać do nowego kompleksu oświatowego – żłobek i budowane gimnazjum i szkoła podstawowa (o możliwościach, jakie dla młodych ludzi oferuje miasto). Autobus nawróci na pętli autobusowej i skieruje się w kierunku Witosa i w prawo, obwodnicą i w ulicę Przemysłową (o działalności gospodarczej w mieście, inwestorach, branżach). Potem do łącznika Przemysłowej z Podkarpacką (o planach połączenia ul. Staroniwskiej z ul. Sikorskiego). Dalej na Podkarpacką (o remontach miejskich ulic – gdzie i za ile) i w aleję Powstańców Warszawy, koło Politechniki (studenci w Rzeszowie, plany rozwoju uczelni w mieście). I prosto, obok Stadionu Miejskiego (o planach przebudowy stadionu i o bazie sportowej w Rzeszowie). Następnie cały czas prosto, przez zaporę (o roli rzeki Wisłok dla miasta, o terenach rekreacyjnych, ścieżkach rowerowych), potem skręt w ulicę Kwiatkowskiego i następnie w Cichą (o uniwersytecie). Autobus dotrze do ulicy Granicznej, gdzie minie nowo budowany blok komunalny (będą tam m.in. mieszkania dla kadry naukowej nowego kierunku lekarskiego na uniwersytecie – będzie informacja o tych studiach). Lokalnymi ulicami pojedzie do alei Sikorskiego (o nakładach w rozwój infrastruktury miejskiej). I znów w kierunku centrum miasta, obok Parku Papieskiego (powstaje w ramach budżetu obywatelskiego). Dalej prosto aleją Rejtana i skręt w ulicę Kopisto (po prawej uniwersytet, więc kilka słów o uczelni). Dalej przez Most Zamkowy (m.in. o hali Podpromie, drużynach siatkarskich w mieście i o skateparku), następnie ulicą Szopena do fontanny multimedialnej – tu jedyny przystanek pośredni. Później jeszcze przejazd obok Zamku (o planach przejęcia go przez miasto i stworzenia tam centrum kulturalnego), po czym autobus wróci pod dworzec kolejowy.

Przejazdy będą darmowe, choć obowiązywać będą bilety. Ma to zapewnić komfort podróżowania. Na trasie kursować będzie jeden z najnowszych rzeszowskich autobusów, wyposażony w klimatyzację. Na razie nie wiadomo, gdzie będzie można odbierać darmowe vouchery na przejazd. Pierwszy kurs zaplanowano na niedzielę, 3 maja, w Święto Paniagi. Potem będzie kursować w każdą niedzielę.

Autobus Promocyjny nie wspomni o pomniku Czynu Rewolucyjnego, znanego też jako Wielka Pipa (joemonster.org)


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane