czwartek, 2 kwietnia 2015

Stacje kolejowe Polski - Olkusz


Stacja kolejowa w Olkuszu została uruchomiona w roku 1885, jeszcze na obszarze zaboru rosyjskiego. Do roku 1914 nosiła nazwę Олькуш, a w czasie okupacji niemieckiej – Ilkenau. Stacja składa się z jednego peronu 2-krawędziowego, do którego prowadzi kładka nad torami. W bezpośrednim sąsiedztwie dworca znajduje się także dawna stacja kolejowa na linii szerokotorowej, skąd można było swego czasu dojechać pociągiem do Związku Radzieckiego. Dojście do peronu na linii szerokotorowej było możliwe, poza dostępem od strony budynku, także z innej kładki, przesuniętej bardziej na zachód. Obecnie wejścia są zagrodzone, a peron nie jest wykorzystywany.

Dworzec w Olkuszu nie wyróżnia się niczym szczególnym. Budynek podobny jest do tych, jakie spotkać można w innych częściach południowej polski. Kasy i poczekalnia są nieczynne od maja roku 2012. Na placu przed dworcem funkcjonuje dworzec autobusowy, a także swoje końcowe przystanki mają niektóre linie komunikacji miejskiej.

Nieczynny peron międzynarodowy

Peron osobowy dworca

Budynek dworca kolejowego

1 komentarz :

  1. Długo czekałam na ten wpis :-) Żal naszego dworca, budynek popada w ruinę, a szkoda, ludzi wsiada coraz mniej..... jeszcze chwila, a busy całkowicie zastąpią pociągi. Chociaż do Kielc to z mojego miasta nadal jedyny środek transportu publicznego.

    OdpowiedzUsuń

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane