niedziela, 12 kwietnia 2015

TORUŃ: prace torowe na tramwajowej średnicy idą pełną parą

Toruń stawia na rozwój tramwajów. I bardzo dobrze! Miasto prowadzi prace na trzech odcinkach średnicy: na odcinku od ul. Wały gen. Sikorskiego do ul. Międzymurze, na odcinku od ul. Wysokiej do Placu 18 Stycznia oraz fragmentu torowiska na odcinku od Placu 18 Stycznia do ul. Waryńskiego. Pierwsze odcinki będą wykonane w technologii niekonwencjonalnej bezpodsypkowej, natomiast trzeci odcinek w technologii tradycyjnej. Projekt obejmuje też modernizację sieci trakcyjnej, przebudowę instalacji podziemnych, wymianę nawierzchni i oświetlenia. Przy dworcu Toruń Miasto zostanie stworzony węzeł przesiadkowy. Przystanek tramwajowy w ul. Warszawskiej przesunięty zostanie w rejon mostu kolejowego oraz skomunikowany z Placem 18 Stycznia za pomocą kładki dla pieszych nad ul. Traugutta. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania powstaną windy.

Zakończono już prace przy odcinku w ciągu ul. Wały gen. Sikorskiego od pl. Teatralnego do Uniwersyteckiej, a także budowę południowego toru na odcinku od ul. Jęczmiennej do skrzyżowania ul. Warszawskiej. Na odcinku od ul. Jęczmiennej do mostu kolejowego tramwaje jeżdżą wahadłowo po nowo wybudowanym torze południowym. Niemal gotowa jest jezdnia. Zaawansowana jest także budowa wspomnianej kładki. Pod koniec marca rozpocznie się montaż lamp oświetleniowych.

Po północnej stronie Dworca Toruń Miasto stanie zadaszony parking Bike & Ride, a także miejsce pod stację Toruńskiego Roweru Miejskiego. Ponadto węzeł przesiadkowy przy dworcu zostanie wyposażony w system informujący pasażerów o ruchu pociągów i tramwajów.

Prace realizuje firma Budimex Budownictwo. Koszt przedsięwzięcia to 52,6 mln złotych. Termin realizacji prac upływa dopiero 30 września, jednak wykonawca zadeklarował uruchomienie głównego ciągu komunikacyjnego wzdłuż prowadzonych robót do końca czerwca.

Fot.: torun.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane