niedziela, 26 kwietnia 2015

Tramwaje w Polsce - Częstochowa, linia 1


Tramwaje w Częstochowie sięgają swoją historią do roku 1959. Pierwszy tramwaj wyjechał na trasę Kucelin – Zawady dokładnie 8 marca 1959 roku. Wówczas tramwaje kursowały co 10 minut.

Linia ta, oznaczona jako „jedynka”, na długie lata stała się trzonem komunikacji tramwajowej w mieście, w pewnym okresie uzyskując częstotliwość nawet 5-6 minut. Na początku lat 70. Przedłużono torowisko do dzielnicy Tysiąclecie, co wydłużyło trasę o 1,5 kilometra. W roku 1984 natomiast tramwaje zaczęły docierać do końcówki Zawadzkiego, dziś noszącej nazwę Fieldorfa-Nila.

Obecnie linia 1 kursuje na trasie o długości 10 kilometrów, zatrzymując się na 19 przystankach. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku wprowadzono na tę trasę linię 2, która jednokierunkowo kursuje z Tysiąclecia do dworca kolejowego w Rakowie, dzięki czemu możliwe stało się ograniczenie ilości tramwajów wjeżdżających do Huty Częstochowa. Z kierunku przeciwnym „dwójka” kursuje jako „jedynka”, także na przystankach istnieje tylko jeden rozkład jazdy. W latach 1990-1997 tramwaje nie dojeżdżały do Kucelina, lecz kończyły na pętli PKP Raków.
Jesienna "jedynka" na pętli Kucelin Szpital, opodal Huty Częstochowa

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane