poniedziałek, 25 maja 2015

"Czy wiesz, że...?" - największa makieta kolejowa na świecie: Miniatur Wunderland w Hamburgu


Miniatur Wunderland to największa makieta kolejowa na świecie. Mieści się w Hamburgu i zajmuje powierzchnię ponad 1500 m2. Na makiecie rozciąga się 12 km torów, po których jeździ 890 miniaturowych pociągów, ale nie brakuje też innych modeli. Twórcy postawili odtworzyć najsłynniejsze miejsca świata w miniaturze. Lwią część ekspozycji stanowi Hamburg, ale nie brakuje też innych zakątków globu. Jest Austria, Skandynawia, Szwajcaria czy Stany Zjednoczone. Między państwami i kontynentami poruszają się kolejki, które przemierzają sztuczne pasma górskie i akweny wodne.

W projekcie wykorzystano ponad 200 000 figurek ludzi, tworząc wrażenie, że wszystko tętni życiem. Strażacy gaszą pożary, policjanci wlepiają mandaty, para kochanków chowa się w polu kukurydzy, gdy w odległym końcu makiety trwa koncert na 20 000 osób. Miniaturowy świat funkcjonuje tak, jak my - zgodnie z porami dnia i nocy, które trwają tutaj po 15 minut czasu rzeczywistego. Morza i oceany wypełnia prawdziwa woda, a autorzy nie zapomnieli nawet symulować odpływy i przypływy - co pół godziny. Gdy nad makietą zapada zmrok, uwagę wszystkich przyciąga miniaturowe Las Vegas, które dopiero wtedy ożywa - niczym prawdziwa stolica hazardu. Całość oświetla w sumie 300 000 diod.

Nad odpowiednim przebiegiem życia w miniaturowym świecie czuwa 40 nowoczesnych komputerów wyposażonych w skomplikowane algorytmy sterowania poszczególnymi elementami makiety. Stworzenie tego małego świata zabrało 500 000 godzin, ale projekt skończony jest dopiero w połowie. Autorzy mają nadzieję zakończyć prace nad modelem w 2020 roku.

Bilet wstępu do Miniatur Wunderland dla osoby dorosłej kosztuje 12 EUR, a dla dzieci 6 EUR. Za niewielką dopłatą możemy pokusić się o specjalne promocje, które obejmują posiłek w miniaturowym świecie lub zwiedzanie „od kuchni”.

Więcej szczegółów znajdziecie na www.miniatur-wunderland.com

Fot. www.in-hamburg-an-den-hafen.de

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane