czwartek, 21 maja 2015

Stacje kolejowe Polski - Działdowo


Stacja kolejowa w Działdowie to jeden z ważniejszych punktów węzłowych na linii kolejowej numer 9 (Warszawa – Gdańsk). Co do jej dokładnego udostępnienia podróżnym zdania są podzielone, jednak, z uwagi na doprowadzenie do Działdowa kolei w roku 1877 (najpierw w maju od strony Iławy, a we wrześniu od Mławy) za taką należy uznawać datę otwarcia stacji. W zamierzchłych czasach stacja nosiła także nazwę Soldau. Rocznie odprawia przeszło półtora miliona podróżnych.

Ze stacji odchodzą także dwie inne linie kolejowe: 208 do Chojnic, przez Brodnicę i Grudziądz (z Działdowa używana tylko w ruchu towarowym do Lidzbarka) oraz 216 do Olsztyna przez Nidzicę. Ta druga jest używana w normalnym ruchu pasażerskim. Dzięki dobrej kondycji wspomnianych linii kolejowych Działdowo nie straciło swojego węzłowego charakteru.

Dworzec, wyremontowany w latach 2010-2011 (wraz z peronami) składa się w sumie z 3 peronów, oferujących pasażerom dostęp do 5 krawędzi. Na perony wchodzi się dzięki podziemnemu przejściu, wyposażonemu w windy. W odrestaurowanym budynku dworca czynne są kasy i poczekalnia, działają także punkty handlowe.

Z Działdowem wiąże się także mniej przyjemna historia. Dnia 3 lipca 1967 roku, na linii 216 w rejonie Sarnowa, doszło do wypadku, w wyniku którego wykoleiły się 4 wagony pociągu pasażerskiego. Śmierć poniosło 7 osób, a dalsze 47 zostało rannych.

fot. maszamlawa.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane