czwartek, 14 maja 2015

Stacje kolejowe Polski - Jędrzejów


Stacja kolejowa w Jędrzejowie to ostatnia większa stacja przed Kielcami, zlokalizowana na 232 kilometrze linii kolejowej numer 8 z Warszawy do Krakowa. Obsługuje głównie ruch pociągów regionalnych, ale także pociągi TLK, m.in. do Lublina, Radomia czy Krakowa. Została otwarta w roku 1885, wraz z budową linii kolejowej z Radomia do Tunelu.

Stacja składa się z jednego peronu wyspowego, posiadającego dwie krawędzi. Na stacji znajdują się ponadto czynne tory dodatkowe. W położonym na wysokości peronów, od strony miasta, budynku stacyjnym działają kasy biletowe i poczekalnia. Budynek zbyt urokliwy nie jest i sam w sobie nie posiada żadnych interesujących cech architektonicznych.

Tuż obok dworca znajduje się stacja kolei wąskotorowej o nazwie Jędrzejów Wąskotorowy. Posiada ona dwa perony i obsługuje ruch turystycznych pociągów do Pińczowa. Opodal znajduje się ponadto dawna, nieczynna stacja Jędrzejów Wąskotorowy Osobowy.

Peron w Jędrzejowie

Budynek dworcowy

1 komentarz :

  1. Jeżeli chodzi o ilość podróżnych to zapewne tak, ale stacja Sitkówka Nowiny, która leży na trasie pomiędzy Jędrzejowem, a Kielcami jest może 20 razy większa obszarowo, niż stacja Jędrzejów.

    Co do wąskotorówki, to większa część linii już nie istnieje. Została rozebrana w latach 70. ub. wieku. Z Jędrzejowa można było dojechać wąskotorówką do Kazimierzy Wielkiej, Szczucina i Koprzywnicy. Na tej linii istniała największa stacja wąskotorowa w Polsce w Bogorii.

    OdpowiedzUsuń

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane