poniedziałek, 29 czerwca 2015

"Czy wiesz, że...?" - jedyna tramwajowa Starówka w Polsce


Grudziądz to niewielkie miasto na Kujawach, leżące nad Wisłą. Ma niespełna 100 tysięcy mieszkańców i jest najmniejszym miastem w Polsce posiadającym własny system komunikacji tramwajowej. Nie jest to jedyna tramwajowa ciekawostka związana z Grudziądzem.

Miasto to jako jedyne oparło się wycofaniu tramwajów ze starówki. Niegdyś tramwaje kursowały przez Rynek zarówno w Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu, jednak w Grudziądzu ten stan rzeczy nie uległ zmianie. Dwuturowy szlak wąskich torów prowadzi od ulicy Szewskiej do Długiej wzdłuż wschodniej pierzei Rynku, gdzie ponadto znajduje się przystanek. Linię przez Rynek uruchomiono 13 czerwca 1896 roku, jeszcze jako trasę tramwaju konnego do ogrodu Tivoli. Po elektryfikacji przebieg trasy nie uległ zmianie i w dalszym ciągu eksploatowany jest w ruchu liniowym – prowadzi do Tarpna. Obecnie trwa modernizacja tego ciągu i tramwaje nie obsługują trasy przez Stare Miasto.

Torowisko na grudziądzkim Rynku (fot. Mikklos 2743, pl.wikipedia.org)

1 komentarz :

  1. Grudziądz nie leży na kujawach tylko na Pomorzu :) Można co najwyżej powiedzieć , że w województwie kujawsko-pomorskim ale nie na kujawach. Gdyż zarówno Toruń jak i Grudziądz to miasta historycznego i obecnego pomorza nadwiślańskiego.

    OdpowiedzUsuń

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane