piątek, 5 czerwca 2015

"Komunikacja w kulturze" - "Szary blues" Waldemara Chylińskiego


W ubiegłym tygodniu był utwór zespołu Mr. Zoob „Kartka dla Waldka”. Dziś nieco o pierwowzorze literackim, czyli o wierszu Waldemara Chylińskiego „Szary blues”. Autor urodził się 13 września 1953 w Gdańsku. To poeta, autor tekstów piosenek i bard związany z nurtem poezji śpiewanej i piosenki turystycznej.

Ukończył „Conradinum” – Technikum Budowy Okrętów w Gdańsku. Wiersze i piosenki zaczął pisać już w szkole średniej. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. W krąg kultury studenckiej wszedł dzięki Grzegorzowi Marchowskiemu, który pierwszy zaśpiewał piosenkę z jego tekstem na Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej i Januszowi Kasprowiczowi, który opublikował jego pierwsze wiesze w prasie na początku lat 70. Współpracował z takimi wykonawcami jak Elżbieta Adamiak, Grażyna Łobaszewska, Adrianna Biedrzyńska oraz z grupami Wały Jagiellońskie, Zayazd, Kaczki z Nowej Paczki i z zespołem Mr. Zoob właśnie.

Wspomniany utwór literacki znalazł się w pierwszym tomiku poezji „Szary blues”, wydanym przez Zarząd Główny SZSP „Universitas” w Warszawie, w roku 1979. Muzykę do oryginalnego wykonania stworzyła Elżbieta Adamiak. Poniżej tekst, dla chętnych.
Przejeżdża mi tramwaj przez śniadanie
I wolno wjeżdża do głowy
Domy ulice domy i ludzie
Ranni powoli wsiadają i wysiadają

Czasem ktoś pociągnie mnie za ucho
I tramwaj staje na tak zwane żądanie
Domy ulice domy i ludzie
Dzienni powoli wysiadają
Mi z głowy

Przejeżdża mi tramwaj przez kolację
I wolno wjeżdża do łóżka
Jest to już ostatni nocny tramwajWizerunek Waldemara Chylińskiego (www.lesniczowka.art.pl)Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane