środa, 17 czerwca 2015

"Nocna szyna" Odcinek 98: Amsterdam, linia 51


Z całą pewnością jazda tramwajem po Rotterdamie może być nudna, dlatego przenieśmy się na jakiś czas do Amsterdamu, stolicy Holandii. Kursują tam aż 4 linie metra, przy czym jedna z nich, linia 51, jest szczególnie interesująca.

Linię tę uruchomiono 2 grudnia 1990 roku jako hybrydę metra i szybkiego tramwaju. Pociągi kursują trasą metra na odcinku Centraal Station do Station Zuid, a następnie skręcają na południe, w kierunku Westwijk, gdzie kursują już jako szybki tramwaj z podniesionymi pantografami. Przystanki na dalszej części trasy mają podwójne perony: część wyższa używana jest przez pociągi linii 51, a część niższa, na wspólnym odcinku trasy, obsługiwana jest przez tramwaje linii 5 do Binnenhof. Ostatnie przedłużenie linii, mające 2 kilometry długości, otwarto 13 sierpnia 2004 roku. Do obsługi weszły wówczas stacje Spinnerij, Sacharovlaan and Westwijk. Całość liczy 19 kilometrów. W szczycie pociągi kursują co 7-8 minut, poza nim i w weekendy co 10 minut. Wieczorami i wcześnie rano pojawiają się na stacjach co kwadrans.
fot. Alargule (nl.wikipedia.org)

Linia 51 ma kolor pomarańczowy, a jej pełna trasa wygląda następująco:

Centraal Station - Nieuwmarkt - Waterlooplein - Weesperplein - Wibautstraat - Amstelstation NS - Spaklerweg - Overamstel – Station Zuid - De Boelelaan/VU - A.J. Ernststraat - Van Boshuizenstraat - Uilenstede - Kronenburg - Zonnestein - Onderuit - Oranjebaan - Amstelveen Centrum - Ouderkerkerlaan - Sportlaan - Marne - Gondel - Meent - Brink - Poortwachter - Spinnerij - Sacharovlaan – Westwijk


fot. MartinD (commons.wikimedia.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane