środa, 24 czerwca 2015

"Nocna szyna" Odcinek 99: Schwebebahn w Wuppertalu

Na razie koniec z krajami Beneluxu. Powróćmy na chwilę do Niemiec, gdzie w Nadrenii - Północnej Westfalii leży prawie 350-tysięczne miasto, znane z najdłuższej linii kolei podwieszanej na świecie. Mowa oczywiście o Wuppertalu i jego Schwebebahn - kolei wiszącej.

Linia o długości przeszło 13 kilometrów powstała w początkach XX wieku. Łączy dzielnice Oberbarmen/Barmen i Vohwinkel przez Elberfeld, stanowiąc jeden z elementów publicznego transportu miejskiego. Technicznie jest to kolej jednoszynowa, dwutorowa (szyny kolejki oddalone są od siebie o 4 m), z wagonikiem podwieszonym pod szyną. Dopuszczalne kołysanie wagonika w czasie jazdy wynosi 15 stopni. Aż 10 kilometrów trasy przebiega nad rzeką Wupper, na wysokości 12 metrów od lustra wody. W przypadku odcinków nadziemnych szyna powieszona jest 8 metrów nad powierzchnią gruntu.

Kolejkę zaprojektował Eugen Langen, konstruktor Schwebebahn Dresden. Pierwszy odcinek, między Kluse a ZOO, otwarto 1 marca 1901. 24 maja tego samego roku uruchomiono zachodni odcinek Vohwinkel (tam znajduje się zajezdnia), a 27 czerwca 1901, wraz z oddaniem do użytku odcinka wschodniego do Oberbarmen, budowa linii została ukończona. Wagoników jest w sumie 27, każdy może zabrać 200 pasażerów. Kolejka kursuje co 3-5 minut w szczycie dni powszednich, w soboty co około 6 minut, a w święta maksymalnie co 7,5 minuty. Pociągi poruszają się z prędkością 60 km/h. Od dnia uruchomienia kolejka przewiozła przeszło 2 miliardy pasażerów. Do końca roku 2015 planuje się wymienić cały pak taborowy na nowe wagony, które wybuduje Vossloh Kiepe

Jedyny wypadek śmiertelny wydarzył się 12 kwietnia 1999 o godzinie 5:45. Pociąg najechał z prędkością 50 km/h na pozostawiony na szynie przez remontujących robotników metalowy element (tzw. pazur). Jeden wagon wyskoczył z szyn i spadł z wysokości 8 m do rzeki Wupper. Zginęło 5 osób, 47 zostało ciężko rannych.

Obejrzyjcie film i oceńcie sami estetykę takiego rozwiązania transportowego. Jakkolwiek jest to pomysłowe, to dla mnie zwyczajnie szpeci. Ale... Zapraszam na seans!fot. Oktaeder (de.wikipedia.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane