czwartek, 18 czerwca 2015

Stacje kolejowe Polski - Jarosław


Stacja kolejowa w Jarosławiu, w ciągu linii kolejowej z Krakowa do Medyki, została otwarta na początku listopada 1860 roku. Od tej pory nieprzerwanie realizuje obsługę pasażerskiego ruchu kolejowego. Poza główną linią do roku 1914 istniała także nitka do miasta Sokal na terenie dzisiejszej Ukrainy, powstała w roku 1884.

Stacja składa się z dwóch peronów, z których jeden, wyspowy, dostępny jest za pomocą przejścia podziemnego. Okazały i stosunkowo nowoczesny budynek dworcowy, skupiający w sobie także funkcję dworca autobusowego, zastąpił w czasach PRL zniszczony, niski budynek starego dworca, który nie przetrwał wojny. Budynek ten ma bryłę dość rozbuchaną w formie, i tylko dzięki temu, że wokół centrum miasta, to nie jest ona aż tak rażąca, jak na przykład wielki budynek dworcowy w Ropczycach, zamknięty na głucho i otoczony kilkoma domkami jednorodzinnymi.

1 komentarz :

  1. Ach ten Jarosław. Kiedyś mieszkałem koło Jarosławia a dokładnie w Sanoku. Teraz mieszkam kilkaset kilometrów od domu i dobrze ze są takie zdjęcia gdzie mogę sobie pooglądać znajome mi okolice Dzięki

    OdpowiedzUsuń

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane