wtorek, 16 czerwca 2015

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 26: Otmuchów


Otmuchów miał w ostatnich latach kolejowego pecha. Pomimo usytuowania miasta na szlaku magistralnej linii kolejowej numer 137, łączącej Katowice z Legnicą, nie posiada pasażerskich połączeń kolejowych. Znajduje się bowiem na odcinku Podsudeckiej Magistrali Kolejowej między Nysą a Kamieńcem Ząbkowickim, który w 2010 roku stracił wszelki ruch składów pasażerskich.

Połączenie kolejowe Otmuchów uzyskał w końcu roku 1874 od strony Kamieńca Ząbkowickiego, gdy linia kolejowa dotarła do Goświnowic. W niespełna 2 lata później pociągi pojechały do Nysy. Poza linią 137 Otmuchów posiadał także dwie inne linie kolejowe, do Przeworna i Dziewiętlic (z połączeniem do Czech) – obie rozebrane jeszcze w XX wieku.

Główna stacja w Otmuchowie posiada 2 perony, z czego jeden jest wyspowy. Prowadzi do niego przejście podziemne, a całość zwieńczona jest przepiękną wiatą w stylu niemieckim. Stylowy ceglany budynek z dwuspadowym dachem i drewnianą wiatą dostawkową nadaje stacji niepowtarzalny, jak na polskie warunki, urok. Poza stacją główną w Otmuchowie działały jeszcze dwa przystanki. Są to Otmuchów Jezioro, wybudowany już po II wojnie światowej nad Jeziorem Otmuchowskim (na potrzeby tamtejszych ośrodków wczasowych), oraz Otmuchów Cukrownia - stacja raczej towarowa, powstała na potrzeby tamtejszej cukrowni.

Stacja w Otmuchowie - prawda, że piękna? (fot. JanSuchy, pl.wikipedia.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane