niedziela, 21 czerwca 2015

Tramwaje w Polsce - Grudziądz, linia 1


Tramwaje w Grudziądzu stanowią element najmniejszej, niezależnej polskiej sieci, z długością tras równą 9 kilometrom. Pierwotnie uruchomione jako konne w roku 1896, już w 1899 roku stały się tramwajami elektrycznymi. W mniej więcej niezmienionym kształcie kursują po mieście do dziś, z niewielkimi przerwami na czas działań wojennych.

Linia 1 kursowała na trasie Dworzec PKP – Tarpno, obsługując właściwie najstarszą część grudziądzkiej sieci. Zarówno końcówka na Tarpnie, jak i pod dworcem, powstały jeszcze za czasów tramwaju konnego, przy czym dzisiejszą pętlę Tarpno oddano do użytku na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku, podobnie jak trójkąt torowy na Dworcowej.

1 grudnia 2005 zawieszono kursowanie linii 1, tłumacząc to względami finansowymi. Po półrocznej przerwie, 1 czerwca 2006 „jedynka” powróciła na ulice Grudziądza. W kwietniu 2011 z rozkładu jedynki zniknęły wszystkie kursy w weekendy, natomiast od 13 sierpnia 2011 została ponownie zawieszona całkowicie. Od tej pory pojawiała się na ulicach tylko w przypadku remontów oraz czasowo przy wielkiej modernizacji torowiska w kierunku Południowej.

fot. Szczecinolog (pl.wikipedia.org)fot. Damiangr12 (pl.wikipedia.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane