niedziela, 28 czerwca 2015

Tramwaje w Polsce - Grudziądz, linia 2


Historia linii 2 w Grudziądzu rozpoczęła się, gdy poczęto przedłużać torowisko na południe od dzisiejszej alei 23 Stycznia. Był rok 1911, kiedy otwarto trasę do skrzyżowania Chełmińskiej z Bydgoską. Miała ona wówczas nieco ponad 1,5 kilometra. W roku 1913 trasę wydłużono do skrzyżowania z Wiejską. Rok 1929 przyniósł wydłużenie trasy do nowej strzelnicy przy Chełmińskiej, a w roku 1938 tramwaje dotarły ponad 2 kilometry dalej – do nowej końcówki Południowa.

Już w czasach PRL, w roku 1978, w czynie społecznych zbudowano przedłużenie jednotorowe do osiedla Mniszek. Ze względu na pośpiech i nieutwardzony grunt, tramwaje często wypadały z wąskich szyn, przez co już po roku trasę wykreślono z liniowej obsługi. Kolejne, ostatnie zresztą, wydłużenie trasy linii numer 2 miało miejsce w roku 1996. Oddano wówczas jednotorowy odcinek z pętli Południowa na Osiedle Rządz. Rok później dobudowano tam drugi tor.

Dziś linia 2 jest zawieszona z powodu prac remontowych, na południowym odcinku zastępuje ją linia 3, a na północnym – autobusy zastępcze. W swoim zwykłym przebiegu liczy 18 przystanków.
fot. Szczecinolog (pl.wikipedia.org)
Pętla Rządz (fot. Kudak1, pl.wikipedia.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane