niedziela, 26 lipca 2015

Autobusy wśród tysiąca rond - komunikacja miejska w Rybniku

Miasto kojarzone z rybami i rondem na każdym niemal skrzyżowaniu - to właśnie Rybnik. Miasto położone historycznie na Górnym Śląsku, stanowiące centrum Rybnickiego Okręgu Węglowego, liczy ponad 140 tysięcy mieszkańców i posiada sprawną komunikację miejską.

Oprócz autobusów rybnickich, do miasta zaglądają także pojazdy z Jastrzębia Zdroju. Ciekawym jest fakt, że Rybnik jako pierwszy chyba w Polsce powołał własny Zarząd Transportu Zbiorowego już w roku 1995. Wcześniej za komunikację miejską odpowiadał Związek Międzygminny w Jastrzębiu właśnie, z którego Rybnik zdecydował się wystąpić.

Przełom wieków przyniósł dołączenie się do terenu komunikacyjnego kolejnych gmin, jak Rydułtowy, Pszów czy Radlin. Rok 2002 przyniósł otwarcie siedziby ZTZ Rybnik wraz z nowym Dworcem Komunikacji Miejskiej przy ulicy Budowlanych 6. Dworzec ten działa do dziś. W roku 2007, dokładnie 18 listopada, do użytku weszła e-karta, na której kodowane są bilety komunikacji miejskiej zamiast tradycyjnych, papierowych nośników. Tu też Rybnik był jednym z pionierów w skali kraju.

Dziś komunikacja w Rybniku to 44 linie autobusowe miejskie i podmiejskie, obsługiwane przez 6 przewoźników. Wśród nich jest m.in. PKS Rybnik oraz Transgór Rybnik. Średni wiek pojazdów to 10 lat, a po mieście codziennie jeździ 111 pojazdów. Rozkłady dostosowane są do potrzeb pasażerów, na wielu przystankach w mieście funkcjonuje System Informacji Pasażerskiej, podający informacje o kursowaniu konkretnych linii w danym momencie. Na ulicach Rybnika spotkać można zarówno autobusy 12-metrowe, jak i przegubowe. Większość z nich jest niskopodłogowa.Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane